Καθάρισε με… Βλάχοβιτς

Με τον Σέρβο επιθετικό να ξεκινάει τη νέα σεζόν ακριβώς από εκεί που τελείωσε την προηγούμενη, η Γιουβέντους επικράτησε της Σασουόλο με 3-0 στο “Allianz Stadium” για την πρώτη αγωνιστική της Σέριε Α.

Τα δύο τέρματα του Ντούσαν Βλάχοβιτς αλλά και το παρθενικό του Άνχελ Ντι Μαρία στο Τορίνο, χάρισαν στην ομάδα του Αλέγκρι τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα. Οι “μπιανκονέρι” κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού παρουσιάζοντας ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο. Το συγκεκριμένο ματς ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της πρεμιέρας, στην οποία δεν σημειώθηκε ούτε ένα ισόπαλο αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, προσπαθώντας να διατηρήσουν -επιτυχημένα- την κατοχή της μπάλας. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα εκτυλίχθηκαν δίχως κάποια αξιοσημείωτη τελική, καθώς ήταν… αναγνωστικά και για τις δύο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 21′, όταν ο Ντεφρέλ δεν κατάφερε να νικήσει τον Περίν μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στο 26′, η Γιουβέντους κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Άνχελ Ντι Μαρία να ανοίγει λογαριασμό με τη νέα του ομάδα. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός ελευθερώθηκε ωραία μέσα στην περιοχή μετά από ασίστ του Σάντρο και έγραψε το 1-0. Στο 29′ και το 36′, ο Βλάχοβιτς έχασε σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0, ωστόσο ήρθε η… λύτρωση για τον ίδιο στο 43′, όταν ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, που αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Μόλις στο 50ο λεπτό ο Ντι Μαρία έφτασε κοντά στο 3-0 όμως το σουτ του πέρασε οριακά εκτός εστίας. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αργεντινός τροφοδότησε τον Βλάχοβιτς ο οποίος ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς με γρήγορο τελείωμα. Στη συνέχεια, η Σασουόλο βρήκε κάποιες ευκαιρίες και πήρε την κατοχή, μιας και οι παίκτες του Αλέγκρι γνώριζαν ότι πρακτικά το ματς έχει κριθεί. Ο Βλάχοβιτς έφτασε κοντά στο χατ-τρικ τρία λεπτά πριν το φινάλε, όμως, η άμυνα των φιλοξενούμενων τον σταμάτησε έγκαιρα.

ΓΚΟΛ: 26′ Ντι Μαρία, 43′, 51′ Βλάχοβιτς

Κίτρινες: 16′ Λοκατέλι / 33′ Τόρσβεντ, 41′ Φεράρι, 69′ Ενρίκε

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Μπρέμερ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Σάντρο (Ντε Σίγκλιο 61′), Λοκατέλι (Ροβέλλα 76′), Ζακαριά, ΜακΚένι (Σούλε 76′), Κουαδράδο (Κόστιτς 61′), Ντι Μαρία (Μιρέτι 66′), Βλάχοβιτς

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίζι): Κονσίλι, Αϊχάν, Φεράρι, Ρογκέριο, Μουλντούρ (Τόλγιαν 7′), Ενρίκε, Φρατεζί (Τσεϊντέ 80′), Τόρστβεντ (Χαρρουί 80′), Μπεράρντι, Κυριακόπουλος (Πιναμόντι 59′), Ντεφρέλ (Ρασπαντόρι 46′)