Μίλαν η… “μεγάλη κυρία”

Οι “ροσονέρι” ήταν το απόλυτο αφεντικό στο ντέρμπι κόντρα στη Γιουβέντους, επικρατώντας εύκολα με 2-0, για την ένατη αγωνιστική της Serie A.

Σε παιχνίδι… διαδικαστικού χαρακτήρα μετέτρεψε το ντέρμπι κόντρα στη Γιουβέντους η Μίλαν. Παρά το γεγονός ότι οι “μπιανκονέρι” ήταν περισσότερο κινητικοί στα πρώτα λεπτά, οι “ροσονέρι” πήραν τον απόλυτο έλεγχο, σκόραραν δις για το 2-0 και πανηγύρισαν το σημαντικό τρίποντο κόντρα στη “Μεγάλη Κυρία”.

Η Γιουβέντους μπήkε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τον Κόστιτς να χάνει τεράστια ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, μετά την πάσα του Κουαδράδο που δεν έπιασε όπως θα ήθελε ο Σέρβος. Οι “μπιανκονέρι” συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ με τους Μίλικ και Ντανίλο, που δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στη συνέχεια η Μίλαν ανέβασε ρυθμούς με την πιο επικίνδυνη ευκαιρία της να έρχεται στο 20ο λεπτό. Μετά από εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Λεάο, με τον τελευταίο να σουτάρει και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Σέζνι. Μέχρι το ημίωρο η “Γιουβε” είχε ρίξει τον ρυθμό της, ενώ οι “γηπεδούχοι” κυνηγούσαν το τέρμα που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Στο 34ο λεπτό, η προσπάθεια του Λεάο, μετά από υπέροχο σουτ του Πορτογάλου, η μπάλα σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι. Λίγο πριν την εκπνοή του ματς, οι προσπάθειες των “ροσονέρι” απέδωσαν καρπούς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Γιουβέντους δεν κατάφερε να κόψει, με τον Τομόρι να νικά τον Σέζνι και να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού, σε πολύ κρίσιμο σημείο.

Στο δεύτερο μέρος, η Γιουβέντους μπήκε έτοιμη να κυνηγήσει την ισοφάριση, όμως η Μίλαν στο 54ο λεπτό βρήκε και πάλι δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματά της, με τον Ντίαθ να νικά τον Σέζνι σε τετ-α-τετ με δυνατό σουτ. Ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε και πάλι μετά το 2-0 των “γηπεδούχων”, με τους “μπιανκονέρι” να μην μπορούν να αντιδράσουν. Στο 67ο λεπτό, οι “ροσονέρι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Ο Ερνάντες, έφυγε σε τετ-α-τετ, άδειασε τον Σέζνι, όμως σούταρε, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα, η Γιουβέντους προσπάθησε να απειλήσει, με την κεφαλιά του Μίλικ που μπλόκαρε εύκολα ο Ταταρουσάνου. Οι “ροσονέρι” όμως ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας αυτοπεποίθηση με τους “μπιανκονέρι” να βρίσκονται σε… σοκ, κάνοντας συνεχώς λάθη.

Στα τελευταία λεπτά, η Γιουβέντους έψαξε ένα γκολ, μετά τον Κιν να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 84ο λεπτό, ενώ στην εκπνοή του παιχνιδιού και μετά από φάση διαρκείας, το σουτ του Μπρέμερ βρήκε στα σώματα.

Γκολ: 45+1 Τομόρι, 54′ Ντίαθ / –

Κίτρινες: 55′ Ντίαθ, 94′ Τονάλι / 25′ Κουαδράδο, 94′ Κεν, 94′ Παρέδες

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλουλού, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντές, Τονάλι, Μπενασέρ (84΄Βρανξ), Πομπέγκα (59΄Κρούνιτς), Λεάο (84΄Οριγκί), Ντίαθ (65΄Ντε Κετελάρ), Ζιρού (65΄Ρέμπιτς)

Γιουβέντους (Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Μπρέμερ, Άλεξ Σάντρο, Λοκατέλι (56΄Παρέδες), Ραμπιό (80΄Σούλε), Κουαδράδο (46΄ΜακΚένι), Κόστιτς (56΄Μιρέτι), Μίλικ, Βλάχοβιτς (78΄Κιν)