Η Μακάμπι… σόκαρε τη Γιουβέντους

Οι Ισραηλινοί πήραν σπουδαία νίκη με 2-0 επί των “μπιανκονέρι” για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League και έφεραν νέα δεδομένα που ενδέχεται να αποκλείσουν τη “Γηραιά Κυρία” από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Μετά την ήττα (2-0) από τη Μίλαν στο πρωτάθλημα, η Γιουβέντους όχι μόνο δεν κατάφερε να αντιδράσει, αλλά γνώρισε σοκαριστική ήττα με 2-0 από τη Μακάμπι Χάιφα και μπήκε σε… μπελάδες για την υπόθεση της πρόκρισης. Οι “μπιανκονέρι” ισοβαθμούν στους 3 πόντους με την ομάδα του Ισραήλ και χρειάζονται συνδυασμούς αποτελεσμάτων για να ελπίζουν στην πρόκριση.

Οι Ισραηλινοί εμφανίστηκαν επικίνδυνοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα για την εστία του Σέζνι. Στο 4ο λεπτό, ο Πιερό αξιοποίησε μια καλή σέντρα, έπιασε την κεφαλιά και ο Σέζνι αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 7′, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Κορνού πέρασε μία ωραία μπαλιά μέσα στην περιοχή, ο Ατζίλι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πολωνού γκολκίπερ της Γιουβέντους. Η Μακάμπι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, καθώς στο 12′ ο Τσέρι έκανε ωραία εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι “μπιανκονέρι” αδυνατούσαν να βρουν τρόπο να απειλήσουν τα καρέ του Κοέν, τη στιγμή που οι Ισραηλινοί εμφανίζονταν συνεχώς επικίνδυνοι. Στο 42′, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, καθώς οι Ατζίλι και Πιερό συνεργάστηκαν άψογα και ο πρώτος έκανε ωραίο τελείωμα, νικώντας τον Σέζνι. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 υπέρ της Μακάμπι, ενώ λίγο πριν τη λήξη, η Γιουβέντους απείλησε ουσιαστικά με μία τελική του Βλάχοβιτς, αλλά ο Κοέν κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος, οι “μπιανκονέρι” ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν την κατοχή της μπάλας, θέλοντας να κυνηγήσουν την ισοφάριση. Στο 54′, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία με τον Ρουγκάνι, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά στην άμυνα της Μακάμπι Χάιφα και ο Κοέν αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 67′, η Γιουβέντους διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, ωστόσο μετά τη χρήση του VAR διαπιστώθηκε πως δεν υπήρχε παράβαση. Παρά την κατοχή της, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία των Ισραηλινών, οι οποίοι διατηρούσαν γερά το προβάδισμά τους. Το σκορ δεν άλλαξε έως το τέλος του αγώνα και η Μακάμπι Χάιφα πήρε σπουδαία νίκη, που την ενέταξε στο… κόλπο για την πρόκριση στο Europa League.

ΓΚΟΛ: 7′, 42′ Ατζίλι

Κίτρινες: 27′ Κορνού / 45+3′ ΜακΚένι, 81′ Λοκατέλι, 84′ Κουαδράδο

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπακχάρ): Κοέν, Μπατουμπινσικά, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (71′ Μεναχέμ), Σούντγκρεν, Μοχάμεντ (86′ Τσιμποτά), Τσέρι, Λαβί, Ντέιβιντ (71′ Αμπού Φάνι), Ατζίλι (66′ Σεκ), Πιερό (86′ Ρουκαβίτσια)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Μπονούτι, Ρουγκάνι, Σάντρο (74′ Μιρέτι), Ντανίλο (69′ Κιν), Ραμπιό, Παρέδες (46′ Λοκατέλι), Κουαδράδο, ΜακΚένι (46′ Κόστιτς), Βλάχοβιτς, Ντι Μαρία (24′ Μίλικ)