Γιουβέντους Καπούτ(ο)…

Η “Γηραιά Κυρία” γνώρισε την βαριά ήττα με 4:1 από την Έμπολι, για την 36η αγωνιστική της Serie A και σε συνδυασμό με τα νέα της μπλεξίματα, έδειξε πως ξέμεινε από ψυχικά αποθέματα.

Η φετινή σεζόν έχει ασύλληπτα σκαμπανεβάσματα για τη Γιουβέντους. Οι “μπιανκονέρι” είχαν τιμωρηθεί με αφαίρεση 15 βαθμών και κατάφεραν να τους πάρουν πίσω, αλλά σήμερα δέχθηκαν νέα ποινή και βρέθηκαν μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Όντας εμφανώς επηρεασμένοι, οι “μπιανκονέρι” δεν μπήκαν ποτέ στο γήπεδο για την 36η αγωνιστική της Serie A και γνώρισαν την βαριά ήττα με 3:0 από την Έμπολι, παραμένοντας στην έβδομη πλέον θέση. Η ομάδα του Πάολο Ζανέτι προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με πέναλτι του Καπούτο και τρία λεπτά αργότερα ο Λουπέρτο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας εκ των προτέρων με την… πλάτη στον τοίχο τη Γιουβέντους. Στο δεύτερο μέρος, η “Γηραιά Κυρία” προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν είχε ψυχικά αποθέματα και ο Καπούτο έφτασε στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τρίτο της ομάδας του στο 48ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 3:0. Η Γιουβέντους μείωσε στο 85΄με τον Κιέζα, αλλά ο Πικόλι διαμόρφωσε το τελικό 4:1 για την Έμπολι στο 90’+2′.//Τ.

ΓΚΟΛ: 18′, 48′ Καπούτο, 21′ Λουπέρτο, 90’+2′ Πικόλι / 85′ Κιέζα

Έμπολι (Πάολο Ζανέτι): Βικάριο, Λουπέρτο, Ισμαΐλι, Παρίζι, Εμπουεχί, Μπεντινέλι, Γκράσι, Φατζίνι (79′ Χέντερσον), Άκπα-Άκπρο (88′ Στογιάνοβιτς), Καμπιάγκι, Καπούτο (88′ Καπούτο)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Μπρέμερ, Γκάτι, Σάντρο (63′ Ρουγκάνι), Λοκατέλι (59′ Κεν), Μιρέτι (46′ Κιέζα), Ραμπιό, Μπαρμπιέρι (46′ Παρέδες), Κόστιτς, Μίλικ (58′ Ντι Μαρία), Βλάχοβιτς

Έμπολι: Εκτός έδρας με Βερόνα (28/5)
Γιουβέντους: Εντός έδρας με Μίλαν (28/5)