Γιουβέντους και Ρόμα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Για την τρίτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, οι “μπιανκονέρι” αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τους “τζιαλορόσι”, σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Γιουβέντους και Ρόμα ήρθαν ισόπαλες 1-1 για την τρίτη αγωνιστική της Σέριε Α. Σε ένα ντέρμπι με ένταση και αρκετό πάθος, “μπιανκονέρι” και “τζιαλορόσι” μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

Ο Βλάχοβιτς μόλις στο 2′ έκανε το 1-0 για τη Γιουβέντους, με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Έιμπραχαμ για ακόμη μία φορά ήταν εκεί για την Ρόμα και στο 69′ με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-1.

Δύο νίκες και μία ισοπαλία για την ομάδα του Μουρίνιο στη φετινή Σέριε Α, μία νίκη και δύο ισοπαλίες για την ομάδα του Αλέγκρι που δείχνει να ψάχνεται.

Η Γιουβέντους ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση και μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Βλάχοβιτς σκόραρε με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Ιδανικό ξεκίνημα για τους “Μπιανκονέρι”.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι παίκτες του Αλέγκρι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και στο 16′ ο Κουαδράδο σούταρε από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή αλλά του είπε “όχι” ο Πατρίσιο. Στο 25′ η “Γιούβε” πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Λοκατέλι, αλλά ακυρώθηκε έπειτα από παρέμβαση του VAR.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σουτ του Κουαδράδο μέσα από την περιοχή στο 53′, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος ήταν χαμηλός.

Η Ρόμα ανέβασε στροφές και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 67′ είχαμε καλή συνεργασία των παικτών των “τζιαλορόσι”, ο Έιμπραχαμ τελείωσε τη φάση μέσα από την περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Σένσι μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα (69′) ο Άγγλος επιθετικός βρήκε δίχτυα. Κόρνερ για τη Ρόμα, ο Ντιμπάλα στο δεύτερο δοκάρι έκανε ψαλίδι και ο Έιμπραχαμ με κεφαλιά εξ επαφής ισοφάρισε για το 1-1.

Ο ρυθμός έπεσε και οι “τζιαλορόσι” έμοιαζαν ικανοποιημένοι με την ισοπαλία, που έμεινε μέχρι το τέλος. Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία στην φετινή Σέριε Α για την Ρόμα έπειτα από τις δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ η Γιουβέντους μετά τη νίκη της πρεμιέρας, έφερε την δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία της.

Γιουβέντους – Ρόμα 1-1

Γκολ: 2′ Βλάχοβιτς / 69′ Έιμπραχαμ

Κίτρινες: 7′ Λοκατέλι, 77′ Κόστιτς / 41′ Κριστάντε

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέσνι, Ντε Σίλιο, Ντανίλο, Μπρέμερ, Σάντρο, Μιρέτι (77′ Μίλικ), Λοκατέλι (85′ Ροβέλα), Ραμπιό (58′ Ζακάρια), Κουαδράδο (77′ ΜακΚένι), Βλάχοβιτς (85′ Κιν), Κόστιτς

Ρόμα (Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι (46′ Ελ Σαράουι), Σμόλινγκ, Ιμπάνιεζ, Κάρσντορπ (62′ Τσελίκ), Κριστάντε, Μάτιτς, Σπινατσόλα (46′ Σπινατσόλα), Ντιμπάλα (78′ Κούμπουλα), Πελεγκρίνι (90+3′ Μπόβε), Έιμπραχαμ