Γιουβέντους για… αντεπίθεση!

Η “Γηραιά Κυρία” έχει αφήσει πίσω της την αφαίρεση βαθμών που έχει δεχθεί, επικράτησε εμφατικά με 3:0 της Σαλερνιτάνα και πήρε τρεις σημαντικούς πόντους εν όψει της δύσκολης συνέχειας στη Serie A.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, η ομάδα από το Σαλέρνο δεν επέτρεπε στη Γιουβέντους να βρει ρυθμό και διατηρούσε την κατοχή της μπάλας για μεγάλα διαστήματα. Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού εξελίχθηκαν δίχως κάποια αξιοσημείωτη τελική, με τους “μπιανκονέρι” να αναζητούν χώρους, προκειμένου να “ταρακουνήσουν” τον Οτσόα από την εστία του. Στο 26ο λεπτό, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς κέρδισε πέναλτι και ο Βλάχοβιτς το εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 1:0. Στο 37′, ο Σέρβος επιθετικός είχε καλή στιγμή για το 2:0, αλλά το σουτ που έκανε μετά από ωραία ατομική ενέργεια, πέρασε λίγο έξω από την εστία του Οτσόα. Στο 45′, η Γιουβέντους διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Κόστιτς να πιάνει ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 2:0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η “Γηραία Κυρία” βρήκε δίχτυα με το… καλησπέρα. Στο 47′, ο Φατζιόλι σέρβιρε στον Βλάχοβιτς και ο τελευταίος νίκησε τον Οτσόα, κάνοντας το 3:0. Στο 59ο λεπτό, ο Ντι Μαρία άγγιξε το 4:0 για την ομάδα του, με μία… οβίδα του να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, διατηρώντας παράλληλα το ευρύ προβάδισμά τους. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, καθώς οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους και εν τέλει πήραν τη νίκη, επικρατώντας με 3:0 στο Σαλέρνο.

ΓΚΟΛ: 26′, 47′ Βλάχοβιτς, 45′ Κόστιτς
Κίτρινες: 23′ Βιλχένα / 16′ Ραμπιό