Εμπαπέ και… Ντοναρούμα της έδειξαν τον δρόμο!

Η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να εκκινήσει με νίκες τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Champions League, καθώς επικράτησε με 2-1 της Γιουβέντους. Σκόραρε δις ο Γάλλος φορ, απόρθητο… φρούριο ο Ιταλός γκολκίπερ.

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, οι Παριζιάνοι πήραν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στον όγδοο όμιλο του θεσμού. Με πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ που σκόραρε δις, αλλά και τον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα που έκανε σωτήριες επεμβάσεις, οι πρωταθλητές Γαλλίας μπήκαν με το… δεξί.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ άρχισε με τον ιδανικότερο τρόπο την αναμέτρηση στο “Παρκ Ντε Πρενς”. Στο 5ο λεπτό, ο Νεϊμάρ σήκωσε με όμορφο τρόπο την μπάλα στον Εμπαπέ και ο δεύτερος τελείωσε με την πρώτη επαφή τη φάση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Περίν. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά στο 19′ η “Γηραιά Κυρία” είχε απάντηση. Ο Μίλικ έπιασε την κεφαλιά στην… καρδιά της άμυνας των Παριζιάνων, ωστόσο ο Ντοναρούμα αποσόβησε με εντυπωσιακή απόκρουση τον κίνδυνο και διατήρησε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, η Παρί διπλασίασε τα τέρματά της. Οι παίκτες του Κριστόφ Γκαλτιέ “έκρυψαν” την μπάλα και την εμφάνισαν στα δίχτυα του Περίν μετά από σουτ του Εμπαπέ. Εν συνεχεία, οι πρωταθλητές Γαλλίας συνέχισαν να έχουν την υπεροχή στην αναμέτρηση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε εκ νέου και οι ομάδες οδηγήθηκαν με το 2-0 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι “μπιανκονέρι” είχαν την κατοχή της μπάλας και αναζητούσαν τρόπο να επανέλθουν στο παιχνίδι, μειώνοντας αρχικά στο σκορ. Στο 55′, η “χρυσή” αλλαγή το Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, ΜακΚένι, κατάφερε να μειώσει με κεφαλιά, νικώντας τον Ντοναρούμα. Η Γιουβέντους έφτασε μία… ανάσα και από την ισοφάριση. Στο 56′, ο Βλάχοβιτς έπιασε την κεφαλιά και ο Ντοναρούμα επενέβη για ακόμη μία φορά και απόκρουσε εντυπωσιακά για να διατηρήσει το προβάδισμα για την ομάδα του. Εν συνεχεία, η Παρί κατάφερε να ισορροπήσει εκ νέου το παιχνίδι, θέλοντας -επιτυχώς- να “σπάσει” τον ρυθμό των αντιπάλων της. Παρά τις προσπάθειες των “μπιανκονέρι”, το σκορ δεν άλλαξε ξανά και οι Παριζιάνοι πήραν τη νίκη με 2-1 στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων.

ΓΚΟΛ: 5′, 22′ Εμπαπέ / 53′ ΜακΚένι

Κίτρινες: 25′ Ράμος, 65′ Βεράτι / 25′ Μπρέμερ, 45+1′ Μιρέτι, 73′ Ντανίλο

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Ράμος, Βεράτι (87′ Σάντσες), Βιτίνια (78′ Ντανίλο), Μέντες, Χακίμι (78′ Μουκιελέ), Μέσι (84′ Σόλερ), Εμπαπέ, Νεϊμάρ

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Μπρέμερ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Παρέδες, Ραμπιό (87′ Κιν), Μιρέτι (46′ ΜακΚένι), Κουαδράδο (74′ Ντε Σίλιο), Κόστιτς, Μίλικ (68′ Λοκατέλι), Βλάχοβιτς