Έμειναν στο “Χ” Φιορεντίνα και Γιουβέντους

Με τον βαθμό της ισοπαλίας “απέδρασε” από το “Αρτέμιο Φράνκι” η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, η οποία… κόλλησε στο 1-1 με τους “βιόλα” και έχασε ακόμα περισσότερο έδαφος στη βαθμολογία.

Την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας απώλεσε η Γιουβέντους, η οποία έφτασε τους 9 βαθμούς. Παρά το γρήγορο προβάδισμα με τον Μίλικ, οι “μπιανκονέρι” δεν κράτησαν το προβάδισμα, αλλά ούτε και παρουσίασαν καλή εικόνα συνολικά. Από την άλλη, η Φιορεντίνα ανέβηκε στη 10η θέση έχοντας πλέον έξι βαθμούς.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν στον αγώνα οι “μπιανκονέρι”. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Μίλικ άνοιξε το σκορ με ωραία προσπάθεια μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Παρ’ όλα αυτά, η εικόνα των “βιόλα” δεν έδειχνε να αξίζουν να βρίσκονται πίσω στο σκορ. Στο 29′, Σοττίλ και Κουαμέ συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να νικά τον Περίν και να ισοφαρίζει. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Παρέδες υπέπεσε σε παράβαση μέσα στη μεγάλη περιοχή και παραχώρησε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 44ο λεπτό ο Λούκα Γιόβιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να “γυρίσει” το ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο μισό, φτάνοντας την κατοχή στα όρια το 70%. Όμως, σημαντικές ευκαιρίες ουσιαστικά δεν υπήρξαν, με τη “Γιούβε” να μην έχει καν τελική. Η μόνη σημαντική φάση ήταν ένα άστοχο σουτ του Άμραμπατ στο 88′. Το σκορ έμεινε στο 1-1 έως το τέλος.

ΓΚΟΛ: 29′ Κουαμέ – 9′ Μίλικ

Δοκάρια: 44′ Γιόβιτς
Κίτρινες: 15′ Άμραμπατ – 33′ Άλεξ Σάντρο

Φιορεντίνα (Βιτσένζο Ιταλιάνο): Τερρατσιάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς (54′ Κουάρτα), Ιγκόρ, Μπιράγκι, Μαλέχ (62′ Μαντραγκόρα), Άμραμπατ, Μπαράκ (79′ Ζουρκόβσκι), Κουαμέ (63′ Ικονέ), Σοττίλ, Γιόβιτς (79′ Καμπράλ)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Κουαρδάδο (64′ Μιρέττι), Μπρέμερ, Ντανίλο, Σάντρο (78′ Μπονούτσι), Λοκατέλι, Παρέδες (83′ Φαγκιόλι), ΜακΚένι, Ντι Μαρία (46′ Ντε Σίγλιο), Κόστιτς (65′ Κιν), Μίλικ