Έδωσε απαντήσεις η Γιουβέντους!

Το γκολ του Μπρέμερ ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα και έτσι οι “μπιανκονέρι” επιβλήθηκαν με 1:0 επί της Λάτσιο, “σφραγίζοντας” έτσι το “εισιτήριό” τους για τα ημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ίντερ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση και δεν απείλησαν ιδιαίτερα η μία την άλλη στα πρώτα 15 αγωνιστικά λεπτά. Το σουτ του Κόστιτς ήταν το πιο “επικίνδυνο” μετά τα πρώτα λεπτά μετά από τη σέντρα, όμως η Γιουβέντους έδειχνε να… πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Η κεφαλιά του Ραμπιό στο 28′ για τους γηπεδούχους και το σουτ του Άντερσον στο 33′ για τους φιλοξενούμενους ήταν οι πιο σημαντικές φάσεις μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τότε, Κόστιτς έβγαλε μια καλή σέντρα, ο Μαξιμιλιάνο δεν υπολόγισε καλά την έξοδό του και έτσι ο Μπρέμερ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού και έστειλε με το 1:0 τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η έλευση του Πέδρο στην ενδεκάδα της Λάτσιο, έφερε ενέργεια και νέα… πνοή στον αγώνα. Οι “λατσιάλι” προσπάθησαν να βρουν φάσεις μέσω του στημένου παιχνιδιού, όμως οι “μπιανκονέρι” είχαν “σφίξει” την αμυντική τους λειτουργία. Στο 70′, ο Kεν πάτησε περιοχή, ταλαιπώρησε τον Πάτρικ, σούταρε από δύσκολη θέση αλλά μπλόκαρε ο Μαξιμιλιάνο. Λίγο αργότερα, ο Ντι Μαρία πάτησε περιοχή, απείλησε με το εξωτερικό του ποδιού του, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ για να “καθαρίσουν” τη νίκη, όμως στο 87′, το γύρισμα του Κόστιτς στον Κεν, δεν είχε ανάλογο αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά, η Λάτσιο πίεσε, όμως το σκορ παρέμεινε ίδιο και έτσι η Γιουβέντους πανηγύρισε σπουδαία νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά του Coppa Italia.

ΓΚΟΛ: 44′ Μπρέμερ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 65′ Κουαδράδο, 80′ Περίν, 84′ Ντανίλο / 68′ Τζακάνι

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Ντανίλο, Μπρέμερ, Σάντρο, Κουαδράδο, Φαγκιόλι (63′ Μιρέτι), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς, Κιέζα (78′ Ντι Μαρία), Βλάχοβιτς (63′ Κεν).

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Μαξιμιλιάνο, Λαζάρι, Πάτρικ, Ρομανιόλι (78′ Καζάλε), Μάρουσιτς, Κατάλντι (75′ Αντόνιο), Βεσίνο (59′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Αλμπέρτο (75′ Μπάσιτς), Άντερσον, Ιμόμπιλε (45′ Πέδρο), Τζακάνι.