Ασταμάτητη η Μπενφίκα, έκανε την ανατροπή στο Τορίνο

Οι “αετοί” της Λισαβόνας κατάφεραν να γυρίσουν… τούμπα το ματς στο “Αλίανζ Στάντιουμ” και να επιβληθούν με 2-1 της Γιουβέντους για τη δεύτερη “στροφή” των ομίλων του Champions League.

Η Γιουβέντους άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα με ένα όμορφο τέρμα. Συγκεκριμένα,ο Μίλικ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με μια εξαιρετική κεφαλιά κέρδισε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο. Ο ρυθμός του ματς “έπεσε”, ωστόσο η Μπενφίκα έγινε απειλητική στο 26ο λεπτό, όταν ο Ράμος με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Περίν, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα. Στο 36′ και στο 39′, οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν δυο σημαντικές ευκαιρίες με τον Ράμος αρχικά να μην προλαβαίνει την μπάλα σε κοντινή προβολή και τον Σίλβα στη συνέχεια να βρίσκει το δεξί δοκάρι του Περίν. Λίγο αργότερα, οι Πορτογάλοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο επιβεβαιώθηκε και από τον VAR. Ο Ζοάο Μάριο ήταν ψύχραιμος από τα έντεκα βήματα και ισοφάρισε σε 1-1, με τις δυο ομάδες να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρι για την ανάπαυλα του αγώνα.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού άρχισε με εξίσου γρήγορο ρυθμό, όπως και το πρώτο. Στο 51′, ο σκόρερ της “Μεγάλης Κυρίας”, έχασε σπουδαία ευκαιρία, με το σουτ του να σταματάει στον Βλαχοδήμο. Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, η Μπενφίκα πήρε το προβάδισμα κάνοντας την ανατροπή, με τον Νέρες να παίρνει το “ριμπάουντ” και με μια ωραία προσπάθεια, που κατέληξε στην αριστερή γωνία του Περίν, να σκοράρει. Οι δυο ομάδες πάλεψαν για την επίτευξη ενός ακόμη τέρματος, ωστόσο δεν κατάφεραν να το βρουν. Στο 77′ ο Μόιζε Κιν “εξαπέλυσε” μια βολίδα από μακριά, ωστόσο το σουτ του κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου. Οι “μπιανκονέρι” σκόραραν στο 88′ με τον Βλάχοβιτς, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ορθά για οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: 4′ Μίλικ / 43′ Ζοάο Μάριο (πεν.), 55′ Νέρες

Κίτρινες: 42′ Μιρέτι, 45′ Περίν, 59′ Ντανίλο, 73′ Παρέδες / 26′ Μπα, 45′ Ζοάο Μάριο, 86′ Φλορεντίνο.

Δοκάρι: 39′ Σίλβα

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Μπρέμερ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Κουαδράδο (58′ Ντε Σίλιο), ΜακΚένι, Παρέδες, Μιρέτι (58′ Ντι Μαρία), Κόστιτς (70′ Κιν), Μίλικ (70′ Φατζόλι), Βλάχοβιτς.

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Μπα, Αντόνιο Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Λουίς, Φερναντέζ, Νέρες (81′ Τσικίνιο), Ράφα Σίλβα (86′ Γκονσάλβες), Ζοάο Μάριο (86′ Ντράξλερ), Ράμος (82′ Μούσα).