Ανατροπή για Τζένοα και «ζωντανή» στο κυνήγι της παραμονής

Τους τρεις βαθμούς κόντρα στη Γιουβέντους πανηγύρισαν έξαλα οι Γενοβέζοι, στο εντός έδρας ματς της 36ης αγωνιστικής.

Μεγάλη ανατροπή της Τζένοα κόντρα στη Γιουβέντους και πλέον ελπίζει για την παραμονή. Στην τέταρτη θέση παρέμειναν οι «μπιανκονέρι» οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Με το μυαλό στον τελικό κυπέλλου κόντρα στην Ίντερ εμφανίστηκε η Γιουβε στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Τζένοα για την 36η αγωνιστική της Σέριε Α και γνώρισε την ήττα με 2-1 μετά από ανατροπή στο 96ο λεπτό.

Το παιχνίδι άρχισε πολύ δυνατά, είχε ρυθμό με τη Γιουβέντους να βρίσκει πολλούς κενούς χώρους, με ευκαιρίες που δεν αξιοποίησε. Η Τζένοα από την άλλη εμφανίστηκε αγχωμένη, καθώς «καιγόταν» έστω για τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, έτσι ώστε να παραμείνει κοντά στο κυνήγι της παραμονής.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η «μεγάλη κυρία», άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό με τον Ντιμπάλα, με ασίστ του Μόιζε Κιν. Η Τζένοα προσπάθησε να πιέσει για να «πάρει» ότι περισσότερο μπορούσε από το παιχνίδι. Κι ενώ όλα έδειχναν πως έχουν τελειώσει, οι Γενοβέζοι απέδειξαν πως μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι «τούμπα».

Με γκολ του Γκούντμουνσον στο 87’ η Τζένοα έφερε το παιχνίδι στα ίσα ενώ, μετά από ευστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κρισίτο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Γενοβέζοι πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς και πήραν μία ανάσα ενόψει της μάχης για την παραμονή.

Τζένοα: Σιρίγκου, Κρισίτο, Όστιργκαρντ, Μπάνι, Χέφτι, Γκαλδάμες (46′ Φρέντρουμ), Μπάντελι, Πορτάνοβα (58′ Γεμποά), Αμίρι, Μελεγκόνι (59′ Εκουμπάν), Ντέστρο (68′ Γκούντμουντσον)

Γιουβέντους: Σέζνι, Κουαδράδο (60′ Σάντρο), Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Ντε Σίλιο, Μιρέτι (74′ Μπερναρντέσκι), Αρτούρ (60′ Ζακάρια), Ραμπίο, Ντιμπάλα (80′ Ακέ), Βλάχοβιτς (74′ Μοράτα), Κιν