Αλέγκρι: «Σημαντικό το ματς με την Μπενφίκα, να είμαστε συμπαγείς»

Ο Ιταλός προπονητής της Γιουβέντους μίλησε για την αναμέτρηση (14/9) της ομάδας του κόντρα στον πορτογαλικό σύλλογο και στάθηκε στον αντίπαλο που θα κληθεί να αντιμετωπίσει.

Μετά την ήττα με 2-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν, η Γιουβέντους καλείται να πάρει την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στάθηκε στο πόσο σημαντικό είναι η αναμέτρηση κόντρα στην Μπενφίκα.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Έχουμε πάντα μεγάλη επιθυμία και αυτό μας οδηγεί μερικές φορές στο να θέλουμε να το παρακάνουμε. Οι αγώνες διαρκούν, έχουμε περισσότερα από 90 λεπτά για να τους κερδίσουμε και πρέπει να είμαστε υπομονετικοί και να παίζουμε πάντα ως ομάδα. Πρέπει να βρούμε ισορροπία. Μερικές φορές δεν μπορείς να σκοράρεις. Δεν είναι κρίμα αν το πρώτο ημίχρονο τελειώσει 0-0, το σημαντικό είναι να μην δεχθείς γκολ. Κάθε παίκτης πρέπει να κάνει τη δουλειά του, με απλότητα. Τα αποτελέσματα επιτυγχάνονται παίζοντας ως ομάδα, ακόμα και στα δύσκολα. Υπάρχουν πάντα δύσκολες στιγμές, είναι μέρος του ποδοσφαίρου, αλλά το σημαντικό είναι να δίνουμε πάντα τον καλύτερό μας εαυτό».

Για την Μπενφίκα τόνισε: «Η Μπενφίκα έχει μια σημαντική ευρωπαϊκή ιστορία και έχει συνηθίσει να παίζει αυτά τα παιχνίδια. Είναι μια επιθετική ομάδα που έχει κερδίσει τα 11 τελευταία της ματς στο πρωτάθλημα και στη διοργάνωση. Το αυριανό ματς δεν είναι καθοριστικό, αλλά είναι σημαντικό. Θα πρέπει να παίξουμε ως ομάδα και να είμαστε συμπαγείς».

Παράλληλα, ο Αλέγκρι ανέφερε πως ο Άνχελ Ντι Μαρία έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, αλλά δεν αποκάλυψε τη βασική παρουσία του στον αγώνα, ενώ ο Σέζνι τίθεται αμφίβολος. Εκτός είναι οι Άλεξ Σάντρο, Αντριάν Ραμπιό και Μανουέλ Λοκατέλι.