«Φιλί» της ζωής «δια χειρός» Μανέ για τη Λίβερπουλ

Η αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 2-1 της Άστον Βίλα και έμεινε «ζωντανή» για τον τίτλο της Πρέμιερ Λιγκ.

Μετά την ισοπαλία κόντρα στην Τότεναμ (1-1), η Λίβερπουλ κατάφερε επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα και να φορτσάρει εν όψει των τελευταίων δύο αγωνιστικών του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι στο «Βίλα Παρκ» άνοιξε με τον χειρότερο τρόπο για τους «ρεντς». Στο 4ο λεπτό, ο Λουίζ δεν κατάφερε σε πρώτο χρόνο να νικήσει τον Άλισον, αλλά πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς ο Μάτιπ εκμεταλλεύτηκε την αναταραχή στην περιοχή των γηπεδούχων και ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινή προβολή. Εν συνεχεία, η Λίβερπουλ πίεσε τους αντιπάλους της για να τεθεί σε θέση οδηγού και στο 19ο λεπτό ο Τσιμίκας έκανε εξαιρετική σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Μανέ πέρασε άουτ. Στο 24′, η Άστον Βίλα έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Άλισον έκανε κακή έξοδο και ο Ίνγκς πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε άουτ την μπάλα. Λίγο αργότερα, μάλιστα, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας παραλίγο να δώσει έτοιμο γκολ στον Γουότκινς αλλά πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα. Η ομάδα του «Άνφιλντ» κυκλοφορούσε εξαιρετικά την μπάλα, απειλώντας συνεχώς την εστία του Μαρτίνες. Στο 32ο λεπτό, ο Μανέ σκόραρε αλλά το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς ο Ντίας ήταν σε θέση οφσάιντ κατά τη διάρκεια του δημιουργικού παιχνιδιού της ομάδας το. Το 1-1 παρέμεινε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, ο Άρνολντ πραγματοποίησε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αργεντινού γκολκίπερ. Στο 49′ Κουτίνιο βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Τσιμίκας έκανε σωτήριο κόψιμο λίγο πριν σουτάρει ο Γουότκινς. Στο 65ο λεπτό, ο Ντίας μεταβίβασε ωραία την μπάλα μες την περιοχή με αποδέκτη της μπάλας τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος έκανε την ανατροπή για την ομάδα του, σκοράροντας με ωραία κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ίνγκς βγήκε μόνος του στην επίθεση, αλλά άνοιξε την μπάλα και ο Άλισον άρπαξε την ευκαιρία για να του στερήσει την… μπουκιά από το στόμα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι «ρεντς» εξακολουθούσαν να πιέζουν και να πραγματοποιούν τελικές στο «Βίλα Παρκ» αλλά το 2-1 παρέμεινε και αποτέλεσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 3′ Λουίζ /6′ Μάτιπ, 65′ Μανέ

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ): Μαρτίνες, Κόνσα, Μινγκς, Ντιν, Κας, ΜακΓκίν, Νακάμπα (62′ Τσαλγιουμέκα), Λουίζ, Κουτίνιο (70′ Μπουεντία), Γουότκινς (81′ Τραορέ), Ινγκς

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Βαν Ντάικ, Μάτιπ, Άρνολντ, Τσιμίκας, Φαμπίνιο (30′ Χέντερσον), Τζόουνς (62′ Τιάγκο), Κεϊτά, Ζότα, Ντίας (72′ Σαλάχ), Μανέ