Εμφατική νίκη στο «Καμπ Νου» για Μπαρτσελόνα

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 3-1 της Θέλτα, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

Το σύνολο του Τσάβι Ερνάντες πήρε την τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα και έφτασε -έστω και προσωρινά- στο +7 από την τρίτη Σεβίλλη. Με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος, οι Καταλανοί «σφράγισαν» και μαθηματικά το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Το παιχνίδι άρχισε με καλύτερο τρόπο για τη Θέλτα. Στο 14ο λεπτό, ο Άσπας «ζύγισε» ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Τερ Στέγκεν αποσόβησε τον κίνδυνο για τους «μπλαουγκράνα» με εξαιρετική επέμβαση. Οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους, θέλοντας να δώσουν ρυθμό στην αναμέτρηση, δίχως όμως κάποια ουσιαστική ευκαιρία στο πρώτο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού. Στο 30′, η ομάδα του Τσάβι κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ντεπάι, έπειτα από ασίστ του Ντεμπελέ. Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και δημιουργούσαν συνεχώς συνθήκες επίθεσης με αξιώσεις. Στο 36ο λεπτό, ο Γκαλιάρντο έγινε αποδέκτης της μπάλας στην άκρη της περιοχής, σούταρε και ο Γερμανός γκολκίπερ απομάκρυνε σε κόρνερ. Μερικά λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (41′), ο Ομπαμεγιάνγκ χρίστηκε σκόρερ, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, οι Καταλανοί έγειραν εξ ολοκλήρου την κατοχή υπέρ τους και θέλησαν να τελειώσουν την υπόθεση νίκης. Στο 48ο λεπτό, ο Ομπαμεγιάνγκ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα έπειτα από ακόμη μία ασίστ του Ντεμπελέ και διαμόρφωσε το 3-0 για την ομάδα του. Οι πανηγυρισμοί των γκολ μεταβιβάστηκαν και στο αντίπαλο μισό, καθώς ένα λεπτό αργότερα, ο Άσπας μείωσε σε 3-1, σκοράροντας από κοντινή απόσταση. Στο 52′, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Γκαλιάρντο, αλλά το σουτ που πραγματοποίησε έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 58′, καθώς ο Μουρίλο άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του για το υπόλοιπο του παιχνιδιού, λόγω της αποβολής του με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 63ο λεπτό, μία σύγκρουση μεταξύ Αραούχο και Γκάβι έφερε… ψυχρολουσία στους «μπλαουγκράνα». Ο πρώτος ζαλίστηκε από το χτύπημα και εν συνεχεία εισήλθε ασθενόφορο στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να τον μεταφέρει στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις μετά τη διάσειση που υπέστη. Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το εμφατικό της προβάδισμα έως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και πήρε το τρίποντο στην έδρα της.

ΓΚΟΛ: 30′ Ντεπάι, 41′, 48΄ Ομπαμεγιάνγκ / 50′ Άσπας

Κίτρινη: 80′ Γκαρσία

Κόκκινη: 58′ Μουρίλο

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Ερνάντες): Τερ Στέγκεν, Αραούχο (68′ Λενγκλέ), Γκαρσία, Άλμπα, Ντάνι Άλβες (89′ Μινγκέθα), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Ντεπάι (64′ Φάτι), Γκάβι, Ντεμπελέ, Τόρες (46′ Πουτς), Ομπαμεγιάνγκ (84′ Ντε Γιονγκ)

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέτ): Ντιτούρο, Αραούχο, Έιντου, Βάσκες (46′ Μουρίλο), Γκαλάν, Μπελτράν (90′ Βέιγκα), Μέντες, Σουάρες (90′ Φοντάν), Σέρβι (90 +7′ Σολάρι), Γκαλιάρντο (60′ Τάπια), Άσπας