Τα… πάνω-κάτω ο Κιάρτανσον

Ο Ατρόμητος ανέτρεψε το παιχνίδι και επικράτησε με 2-1, απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, για την έβδομη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, χάρη σε δύο γκολ του Ισλανδού επιθετικού.

Το παιχνίδι στο Περιστέρι καθυστέρησε να ξεκινήσει περίπου 10 λεπτά, καθώς δεν υπήρχε σύνδεση στον ίντερνετ, οπότε δεν μπορούσε να λειτουργήσει το VAR. Το ματς ξεκίνησε κανονικά και ο Ατρόμητος με αυτό  το τρίποντο, “απογειώθηκε” στην έκτη θέση με 11 βαθμούς. Από την άλλη ο “Άγιαξ της Ηπείρου”, παρέμεινε στους τέσσερις και… βυθίστηκε στην 12η θέση. Οι Περιστεριώτες πραγματοποίησαν την τρίτη τους ανατροπή για φέτος, μετά τον ΟΦΗ και τον Ιωνικό.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Ατρόμητος είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα και να πάρει το προβάδισμα. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Περιστεριώτες, ήρθε στο 12, όταν ο Ρομπάιγ έπιασε ένα ωραίο, φαλτσαριστό σουτ, με τη μπάλα όμως, να περνάει εκτός εστίας, ενώ λίγο νωρίτερα αντικαταστάθηκε ο Σταματελόπουλος των φιλοξενούμενων, λόγω προβλήματος στον αστράγαλο. Στο 14 ο Έντερ Γκονζάλες, εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Σούλη. Οι γηπεδούχοι, έφταναν με ευκολία έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, χωρίς να μπορούν να βρουν όμως, την τελική πάσα, καθώς οι Ηπειρώτες, αμύνονταν πολύ σωστά στο ανασταλτικό τους  ένα τρίτο. Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση των 45, ο Κιάκκος έκλεψε από τον Φριτζόνσον, πέρασε κάθετα τη μπάλα, βγάζοντας τετ α τετ τον Ροσέρο, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Γιαννιώτης διατήρησε την εστία του ανέπαφη. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, χωρίς σκορ, με τον Ατρόμητο να έχει την κατοχή, αλλά τον ΠΑΣ Γιάννινα, να έχει την καλύτερη στιγμή, προκειμένου να ανοίξει το σκορ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αμύνθηκε “σκληρά” στο πρώτο ημίχρονο, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. (@Super_League_GR / Twitter)

Στο δεύτερο μισό, ο Κόουλμαν ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του, να σουτάρουν ακόμα και έξω από την περιοχή, ενώ οι φιλοξενούμενοι, συνέχισαν τον αμυντικό τους προσανατολισμό. Ο Ρομπάιγ στο 49′ πραγματοποίησε την οδηγία του προπονητή του και σούταρε, λίγο έξω από την περιοχή, μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη από τον άξονα, αλλά ο Σούλης μπλόκαρε τη μπάλα, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Σόρια, εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Παντελάκης ξέφυγε από όλα τα μαρκαρίσματα και με μία καρφωτή κεφαλιά, κατάφερε να νικήσει τον Γιαννιώτη και να σημειώσει το πρώτο γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα μακριά από την έδρα του.

Ο Παντελάκης πανηγυρίζει το πρώτο εκτός έδρας γκολ του ΠΑΣ, μαζί με τους συμπαίκτες του. (EUROKINISSI)

Λίγες στιγμές αργότερα, ο Κλωναρίδης έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, με τον Σούλη να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ. Το παιχνίδι ξαφνικά απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να βρει το κενό στην άμυνα, προκειμένου να ισοφαρίσει, ενώ οι Ηπειρώτες έδειχναν, ότι είναι πολύ επικίνδυνοι στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι, μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ, με τον Ρομπάι να σεντράρει από τα δεξιά, τον Τζαβίδα να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Κιάρτανσον, να στέλνει με τον ίδιο τρόπο στα δίχτυα, καθώς “καραδοκούσε” στο δεύτερο δοκάρι. Ο Ατρόμητος “βομβάρδιζε” τους Ηπειρώτες, ψάχνοντας το γκολ που θα του χάριζε το τρίποντο. Αυτή η πίεση τελικά είχε αποτέλεσμα, καθώς οι Περιστεριώτες, κατάφεραν να σπάσουν το αμυντικό τοίχος του ΠΑΣ. Ο Μουνίθ πέρασε κάθετα στον Κεσχρίντα, αυτός γύρισε παράλληλα και ο Κιάρτανσον, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους. Οι Περιστεριώτες εν τέλει, κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, που τους… εκτόξευσε στην έκτη θέση με 11 βαθμούς. Από την άλλη ο ΠΑΣ Γιάννινα, “βυθίστηκε” στη 12η θέση, με 4 πόντους.

Ο Κιάρτανσον… πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του, μετά το γκολ της ανατροπής. (EUROKINISSI)

Γκολ: 75′, 86′ Κιάρτανσον / 63′ Παντελάκης

Κίτρινες: 56′ Κλωναρίδης, 62′ Ντε Μποκ, 87′ Κιάρτανσον, 90’+2′ Έρλινγκμαρκ / 28′ Κιάκος

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας, Κεχρίντα, Κουέν (Έρλινγκμαρκ 60′), Γκονζάλες, Φρίτζονσον (Μουνίθ 60′), Κιάρτανσον (Τζοβάρας 90’+2′), Ρομπάιγ, Κλωναρίδης (Τζαβίδας 74′)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Καραχάλιος, Κιάκος (Μπαγκαλιάνης 80′), Παντελάκης, Εραμούσπε, Σόρια (Μέντες 88′), Ποζνάνσκι, Ροσέρο, Τζίμας, Μπιλμπάο, Σταματελόπουλος (Μπάλαν 12′)