“Φιλική” επικράτηση και αισθητή… βελτίωση

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση στο “Χελρεντόμ” ο Ατρόμητος επιβλήθηκε με 2-1 της Φίτεσε στο τέταρτο φιλικό του βασικού σταδίου της προετοιμασίας του.

Εκτός έμεινε ο Ντόριν Ροτάριου που ταλαιπωρείται από ασθένεια και ο Έντερ Γκονζάλες για προληπτικούς λόγους. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος πραγματοποίησε μία πολλά υποσχόμενη, για τη συνέχεια, εμφάνιση και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2-0 με γκολ των Κλωναρίδη και Τζαβίδα. Στο δεύτερο μισό, οι “κυανόλευκοι” προσπάθησαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις κυρίως, ενώ την κατοχή είχε η Φίτεσε, χωρίς να μπορεί να την εκμεταλλευτεί όμως.

Ο Ατρόμητος στο 10ο μόλις λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Μουνίθ, βρίσκοντας στο δεύτερο δοκάρι τον Κλωναρίδη, ο οποίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Περιστεριώτες κατάφεραν τέσσερα λεπτά αργότερα να πετύχουν και άλλο γκολ με τον Τζαβίδα να εκμεταλλευέται την ολιγωρία των αμυντικών της Φίτεσε.

Το σύνολο του Κόλμαν με σωστές τοποθετήσεις δεν άφησε χώρους στους Ολλανδούς, ενώ ο Γιαννιώτης δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και όταν χρειάστηκε στο 27ο λεπτό σε τετ-α-τετ δήλωσε “παρών”. Στο 33′ ο Ατρόμητος είχε ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα του με τον δραστήριο Μουνίθ να σημαδεύει τον γκολκίπερ της Φίτεσε. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς να συμβεί κάτι αξιοσημείωτο και η λήξη του πρώτου 45λεπτου βρήκε τον Ατρόμητο να έχει “κεφάλι” στο σκορ με 2-0 στο καλύτερο ημίχρονο που έχει πραγματοποιήσει έως τώρα στην Ολλανδία.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιαννιώτης είπε “όχι” σε πλασέ από το ύψος της περιοχής, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με την Φίτεσε να έχει μία ανούσια κατοχή, χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά τον Ατρόμητο, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις. Ο ρυθμός είχε πλέον πέσει αισθητά, ύστερα και από αρκετές αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές. Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας αμυντικά ήταν εξαιρετικοί με αλληλοκαλύψεις και τις περισσότερες μονομαχίες κερδισμένες. Το μόνο που κατάφεραν οι Ολλανδοί ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ (62’ Στρούγγης), Χατζηισαΐας (67’ Μαυρομμάτης), Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ (72’ Οικονομίδης), Χαρίσης (8’ Μουνίθ), Κούεν (86’ Μουντές), Ρομπάιγ (46’ Τζοβάρας), Τζαβίδας (67’ Κωτσόπουλος), Κλωναρίδης (77’ Δαλαμήτρας).