Ψυχωμένος ο ελλειπής Ατρόμητος έβαλε… φρένο στο σερί του ΠΑΟΚ!

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” μπορεί να ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Κωνσταντέλια και Ολιβέιρα να βρισκόταν μπροστά στο σκορ, αλλά οι Περιστεριώτες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης με τον Κουέν με το τελικό 1:1 δεν άφησε καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένη.

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, μόλις στο 2ο λεπτό ο Ολιβέιρα βρήκε λίγο χώρο, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 8′ ο Ντάγκλας Αουγκούστο σούταρε δυνατά, με την μπάλα να φεύγει εκτός εστίας. Στο 13′ ωραία ενέργεια των ποδοσφαιριστών των φιλοξενούμενων αλλά ο Κωνσταντέλιας αστόχησε. Τρία λεπτά αργότερα, νεαρός Έλληνας μέσος έκανε κάθετη πάσα στον Ολιβέιρα που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ για το 1:0. Ωραίο γύρισμα του Νάρει στου 32′ αλλά η  μπάλα κατέληξε άουτ. Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ο Κωνσταντέλιας έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή, γύρισε στον Ράφα Σοάρες αλλά εκείνος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του. Στο 38′ ο καλύτερος μέχρι εκείνη την στιγμή Κωνσταντέλιας, έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σούταρε δυνατά από το όριο της μεγάλης περιοχής, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει σταθερά. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 45+1′ με ωραίο σουτ του Φρίντγιονσον να καταλήγει στην αγκαλιά του Κοτάρσκι.

Όπως έκλεισε το πρώτο, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με ευκαιρία Ατρόμητου. Στο 52′ ο Ροτάριου έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 60′ και έπειτα από μπαλιά του Σβαμπ, ο Ολιβέιρα βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννιώτη αλλά από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 70′ ο Ατρόμητος, βρήκε γκολ ισοφάρισης, με καταπληκτική κεφαλιά του Κουέν από το ύψος του πέναλτι. Οι δύο ομάδες έψαχναν το τέρμα που θα τους δώσει την νίκη. Στο 88′ γύρισμα του Ζίβκοβιτς, κανείς όμως δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να την στείλει στα δίχτυα. Ο “δικέφαλος” πίεζε και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχε εγκατασταθεί στα καρέ του Ατρόμητου. Τίποτα δεν άλλαξε όμως στο τέλος και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΓΚΟΛ: 23′ Ολιβέιρα / 70′ Κουέν

Δοκάρι: 35′ Σοάρες

Κίτρινες: 50′ Οικονομίδης, 56′ Φρίντγιονσον, 80′ Χατζηϊσαΐας, 81′ Γιαννιώτης / 54′ Κουλιεράκης, 80′ Τόμας

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννίωτης, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Χατζηϊσαΐας, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Οικονομίδης (65′ Κουέν), Φριτζόνσον, Ροτάριου (85′ Τζοβάρας), Κιάρτασον (65′ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (65′ Κλωναρίδης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (76′ Λύρατζης), Σβαμπ (84′ Ντάντας), Αουγκούστο, Νάρεϊ (84′ Μουργκ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (76′ Τόμας).//