Νίκη και δείγμα θετικό

Την πρώτη του φιλική επικράτηση επί Ολλανδικού εδάφους πήρε ο Ατρόμητος, επικρατώντας με 2-1 της Φένλο στο «De Koel». Η ομάδα του Κρις Κόλμαν παρουσίασε σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς.

Μόλις στα 17 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ο Βίκτωρας Κλωναρίδης έθεσε τις βάσεις για νίκη ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν αρκετές πρωτοβουλίες στη συνέχεια και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γιαχκούρο Ρόεμερ στο 22ο λεπτό. Οι δύο ομάδες δημιουργούσαν αρκετές ευκαιρίες, χωρίς να ξεχωρίζει ιδιαίτερα κάποια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές σχηματισμών και προσώπων, “χαλώντας” τον ρυθμό που υπήρχε. Παρ’ όλα αυτά, η ελληνική ομάδα σκόραρε εκ νέου στο 63′ με τον νεοαποκτηθέντα Γκαετάν Ρομπάιγ.

Συνολικά, οι Περιστεριώτες έδειξαν μια βελτίωση σε σχέση με τα πρώτα δύο φιλικά κόντρα σε Βόλο και Χαποέλ Ιρόνι. Πλέον, στρέφουν την προσοχή τους στους δύο τελευταίους αγώνες που θα δώσουν στην Ολλανδία. Ο ένας είναι κόντρα στην Φίτεσε στις 30 Ιουλίου και ο δεύτερος δύο ημέρες αργότερα με την Αλ Τααβόν. Στη συνέχεια θα επιστρέψουν στη “βάση” τους όπου και θα αντιμετωπίσουν Ιωνικό (7/8, εκτός), Παναχαϊκή (10/8, εκτός) και Λεβαδειακό (13/8, εκτός) πριν την έναρξη της Super League.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Μάριτς, Κιβρακίδης (63’ Μουντές), Χατζηισαΐας (46’ Στρούγγης), Σταματούλας (46’ Σουάρεθ), Πομόνης (63’ Αθανασίου), Έρλινγκμαρκ (63’ Τζοβάρας), Χαρίσης (73’ Οικονομίδης), Οικονομίδης (46’ Κούεν), Μουνίθ (63’ Ρομπάιγ), Κλωναρίδης (63’ Κωτσόπουλος), Δαλαμήτρας (63’ Τζαβίδας).