Λαμία – Ατρόμητος: Μοιρασιά δίχως σκορ

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (0-0) στο «Αθανάσιος Διάκος» και ολοκλήρωσαν τις φετινές υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Λαμία και Ατρόμητος αποκόμισαν από ένα βαθμό στην τελευταία αναμέτρηση των πλέι άουτ. Η ομάδα του Τζανλούκα Φέστα στρέφει την προσοχή της στους αγώνες μπαράζ με τη Βέροια, ενώ η ομάδα του Κρις Κόλμαν έχει ήδη το «βλέμμα» της στον σχεδιασμό εν όψει της επόμενης σεζόν.

Το παιχνίδι άνοιξε με ιδιαίτερα αργό ρυθμό, καθώς αμφότερες οι ομάδες αρκέστηκαν σε παιχνίδι κατοχής στο δικό τους μισό. Στο 9ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μουνίθ, ωστόσο ο Σιμόν τον σταμάτησε με φάουλ. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Περιστερίου απείλησε ξανά. Ο Μουνίθ εκτέλεσε το φάουλ, ο Κουλούρης έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη. Η Λαμία δημιούργησε συνθήκες απειλής στο 18ο λεπτό με τον Μαρτίνεθ να σουτάρει δις πάνω στα σώματα των αντιπάλων του. Κατά τη συμπλήρωση του μισαώρου, οι αμυντικού του Ατρομήτου απομάκρυναν κεφαλιά του Λούκας και στη συνέχεια ο ίδιος έκανε ωραία προσπάθεια, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Έκτοτε, καμία εκ των δύο ομάδων δεν πραγματοποίησε κάποια ουσιώδη τελική και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μεγάλη ευκαιρία στο 53ο λεπτό, όταν ο Κουλούρης δεν κατάφερε να βρει στόχο από κοντινή απόσταση με τακουνάκι. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να δηλώσουν παρόντες στις φάσεις, με τον Μαρτίνεθ να χάνει τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι. Στο 71′ η Λαμία έχασε ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία, όταν το μακρινό σουτ του Σιμόν τράνταξε το δοκάρι του Γκαραβέλη. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχες στη μεσαία γραμμή και αδυνατούσαν να δώσουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Η ομάδα του Τζανλούκα Φέστα απείλησε για ακόμη μία φορά στο φινάλε του αγώνα, όμως ο Μάριτς απομάκρυνε με γροθιές το σουτ του Προβυδάκη και οι δύο ομάδες έληξαν ισόπαλες.

Δοκάρι: 71′ Σιμόν / 11′ Κουλούρης

Κίτρινες: 10′ Γκέντσογλου, 16′ Μαρτίνεθ

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αντέτζο, Λούκας, Μαρτίνεθ, Γκέντσογλου (Ταϊρόν 62′), Τζανδάρης (Βύντρα 83′), Ρόμανιτς (Μανουσάκης 70′), Νούνιες, Μπανγκουρά (Προβυδάκης 69′), Αραμπούλι (Mανούσος 62′)

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Μάριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Έρλιννγκμαρκ (Στρούγγης 46′), Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Σάλομον (Νάτσος 46′), Χαρίσης, Καρτάλης (Νταβιώτης 63′), Μουνίθ (Ναμπί 46′), Τζαβίδας (Μπεντινέλι 63′), Κουλούρης.