«Απέδρασε» με Αοσμάν ο Ιωνικός

«Άλωσαν» το Περιστέρι με 1-0 και ανέβηκαν στην πρώτη θέση των πλέι άουτ οι Νικαιώτες.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο δεύτερο λεπτό με σουτ του Κιβρακίδη που απέκρουσε ο Βίντμαρ. Δύο λεπτά μετά, ο Κουλούρης πλάσαρε εύστοχα αλλά ο Ρομαό έδιωξε τη μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή. Ο Έλληνας φορ σκόραρε στο 10ο λεπτό, όμως, το γκολ του ακυρώθηκε σωστά από τον VAR για χέρι. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Ατρόμητο να ελέγχει αλλά να μην απειλεί.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξαν πολλά. Οι Περιστεριώτες είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Καρτάλη να βρίσκεται σε ευνοϊκή θέση, αλλά το τελείωμα ήταν απογοητευτικό. Στο 62′ απείλησε ο Ντάλτσιο με μακρινό σουτ, όμως, ο Γιαννιώτης απέκρουσε με υπερένταση. Έξι λεπτά μετά, ο Αίας Αοσμάν άνοιξε το σκορ με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Στο 76ο λεπτό, από μια μπαλιά του Άλιμπεκ ο Κουλούρης μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι μιας και τον ανέτρεψε ο Βίντμαρ. Ο Έλληνας φορ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά.

ΓΚΟΛ: Αοσμάν 68′

Δοκάρι: Κουλούρης 78′
Κίτρινες: Κάνιας 23′, Καστεγιάνο 38′

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Έρλινγκμαρκ, Μαυρομμάτης, Κιβρακίδης, Καρτάλης (Μπεντινέλι 72′), Χαρίσης, Σάλομον, Ροτάριου (Άλιμπεκ 72′), Μουνίθ, Κουλούρης

Ιωνικός Νίκαιας (Δημήτρης Σπανός): Βίντμαρ, Τσιριγώτης, Ρομαό, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ντάλτσιο, Κάνιας, Κιάκος (Αοσμάν 46′), Μύγας, Μάντζης (Τουράμ 46′), Λένις (Καμπράλ 89′)