Βάφτηκε… λευκό το ντέρμπι της Μαδρίτης

Η Ρεάλ πήρε το μαδριλένικο ντέρμπι της… έντασης και του μίσους, νίκησε στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” 3:1 στην παράταση τους “ροχιμπλάνκος” και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιπανίας.

Η Ρεάλ γύρισε στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” έπειτα από περίπου δύο μήνες και νίκησε στην παράταση με 3:1 την Ατλέτικο. Ο… πρώην Μοράτα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στο 19′, αλλά οι “μερένγκες” έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν με το… σόλο του Ροντρίγκο στο 79′. Το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα 30λεπτο και με σκόρερ τους Μπενζεμά στο 104′ και Βινίσιους στο 121′ η “Βασίλισσα” έβαψε… λευκό το μαδριλένικο ντέρμπι της έντασης και του μίσους και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Νευρικό και… αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του ντέρμπι. Η Ατλέτικο όμως στο 19′ και στην πρώτη ευκαιρία του ματς άνοιξε το σκορ με τον Μοράτα. Φανταστική ομαδική προσπάθεια των “ροχιμπλάνκος”, που κατέληξε σε μπαλιά στον Μολίνα στην πλάτη της άμυνας, αυτός γύρισε στον Ισπανό πρώην επιθετικό της “Βασίλισσας” και από την μικρή περιοχή έκανε το 1:0. Στο 25′ ο Βαλβέρδε δοκίμασε ένα από τα καλά μακρινά του σουτ, αλλά ο Όμπλακ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σταθερά. Οι “μερένγκες” στο 32′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Κρόος εκτέλεσε ένα φάουλ από τα όρια της περιοχής και ο Μιλιτάο προ κενής εστίας έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος και οι “ροχιμπλάνκος” πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1:0.

Η Ρεάλ μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να πιέσει και να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η Ατλέτικο είχε κλείσει καλά τους χώρους και δεν επέτρεπε στην “Βασίλισσα” να φτάσει στα καρέ της. Στο 58′ ο Μπενζεμά δοκίμασε την τύχη του από την άκρη της περιοχής, αλλά ο Όμπλακ έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά. O Γκριεζμάν στο 72′ με απευθείας χτύπημα φάουλ ανάγκασε τον Κουρτουά να εκτιναχθεί και να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ. Στο 79′ ο Ροντρίγκο έκανε εξαιρετική κούρσα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με το εξωτερικό “νίκησε” τον Όμπλακ για το 1:1 της “Βασίλισσας”. Ο Ντεπάι στο 90+1′ μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Κουρτουά ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Η Ρεάλ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, οι δύο τερματοφύλακες ξεχώρισαν και στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά το σόλο του Ροντρίγκο έστειλε το χορταστικό παιχνίδι στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Βινίσιους μπήκε μέσα στην περιοχή, γύρισε στον Ρούντιγκερ, του οποίου το σουτ κόπηκε πάνω στην γραμμή από αμυντικό και η μπάλα κατέληξε κόρνερ στο 95′. Δύο μαρκαρίσματα μέσα σε ένα λεπτό από τον Σάβιτς και δύο κάρτες που τον οδηγούν στα αποδυτήρια στο 99′. Δεν άρεσε στον Ντιέγκο Σιμεόνε αυτή η απόφαση του διαιτητή και χειροκρότησε ειρωνικά. Το μομέντουμ του αγώνα ήταν υπέρ της “Βασίλισσας” και στο 104′ έκανε το 2:1. Ο Βινίσιους σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο Μπενζεμά πήρε το ριμπάουντ και έδωσε το προβάδισμα στους “μερένγκες”. Οι “ροχιμπλάνκος” πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, έψαξαν το γκολ για να στείλουν το ματς της παράτασης, αλλά ο Κουρτουά δήλωσε “παρών” κάθε φορά που τον χρειάστηκε η ομάδα του. Στο 121′ ο Βινίσιους έφυγε στην κόντρα, έφτασε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 3:1. Τελείωσε ο έξτρα χρόνος, η Ρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του μαδριλένικου ντέρμπι και παράλληλα πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

ΓΚΟΛ: 79′ Ροντρίγκο, 104′ Μπενζεμά, 121′ Βινίσιους / 19′ Μοράτα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69′ Θεμπάγιος, 97′ Βινίσιους / 44′ Ντε Πολ, 54′ Ρεϊνίλντο, 62′ Ερμόσο, 97′,99′ Σάβιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: 99′ Σάβιτς
ΔΟΚΑΡΙ: 104′ Βινίσιους

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Νάτσο (115′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Μεντί (44′ Θεμπάγιος), Καμαβινγκά, Μόντριτς, Κρόος (74′ Ασένσιο), Βαλβέρδε (69′ Ροντρίγκο(115′ Μαρτίν)), Βινίσιους, Μπενζεμά.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Ερμόσο, Ρεϊνίλντο, Κόκε (83′ Κοντογμπιά), Ντε Πολ (83′ Σαούλ), Λεμάρ (75′ Ντεπάι), Γκριεζμάν (91′ Μπάριος), Κορέα (75′ Καράσκο), Μοράτα (63′ Βίτσελ).//