Τα “κίτρινα υποβρύχια”… τορπίλισαν την Ατλέτικο

Στη δεύτερη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχθηκε τη Βιγιαρεάλ στο “Μετροπολιτίνο” το απόγευμα της Κυριακής (21/8, 20:30). Το σύνολο του Έμερι κατάφερε να “αποδράσει” με 2-0 από μία δύσκολη έδρα.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές σκληρές μονομαχίες, κυρίως ισορροπημένο, τα “κίτρινα υποβρύχια”, είχαν τις πιο κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 9ο λεπτό η Βιγιαρεάλ “άγγιξε” το γκολ με τον Πίνο να βρίσκεται αμαρκάριστος και από πλεονεκτική θέση, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Λο Σέλσο έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, στο οποίο είχε όμως απάντηση ο Όμπλακ, απομακρύνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Τα ρεφλέξ του έδειξε ξανά στο 18′ ο Σλοβένος γκολκίπερ των Μαδριλένων, όταν είπε “όχι” στον “κεραυνό” του Καπουέ. Στο 35ο λεπτό η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Μορένο, με τη χαρά του ποδοσφαιριστή να μην κρατάει για πολύ, καθώς το τέρμα του ακυρώθηκε, σωστά, από τον διαιτητή για χέρι. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, χωρίς σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους το παιχνίδι αρκέστηκε στις δυνατές μονομαχίες, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν χώρο για μία τελική ευκαιρία. Τελικά το πολυπόθητο γκολ ήρθα για τα “κίτρινα” υποβρύχια μετά λάθος των αμυντικών της Ατλέτικο. Ο Πίνο εκμεταλεύτηκε την κατάσταση και από κοντά έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Όμπλακ. Οι “κολτσονέρος” προσπάθησαν να βρουν μία αντίδραση, χωρίς όμως να καταλήγει στα δίχτυα η μεγάλη ευκαρία του Καράσκο, καθώς ο Ρούλι έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση. Σε ένα ματς που… μύριζε μπαρούτι, ο Μολίνα αντίκρισε την απευθείας κόκκινη από τον ρέφερι, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες στο 90’+4′. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 90’+8′ τα “κίτρινα υποβρύχια” σημείωσαν και δεύτερο γκολ με τον Μορένο, βάζοντας “ταφόπλακα” σε όποια ελπίδα είχε απομείνει στην Ατλέτικο. Έτσι η Βιγιαρεάλ πήρε το τρίποντο με 2-0 σε μία δύσκολη έδρα.

Γκολ: 73′ Πίνο, 90’+7′ Μορένο

Κίτρινες: 48′ Ζοάο Φέλιξ, 90’+1′ Χιμένεθ / 90’+3′ Παρέχο, 90’+4′ Μπαένα, 90’+9′ Μορένο

Κόκκινη: 94′ Μολίνα

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Βίτσελ, Ρεϊνίλντο, Κόκε, Μολίνα, Γιορέντε (Γκριεζμάν 62′), Λεμάρ (Ντε Πολ 62′), Καράσκο, Μοράτα, Φέλιξ

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα, Πίνο, Καπού, Παρέχο, Λο Σέλσο, Μορένο, Τζάκσον