Σκαρφάλωσε στην 2η θέση με “5αρα” η Ατλέτικο | Νίκη… οξυγόνο για τη Χετάφε

Σπουδαία νίκη με 5:1 επί της Κάντιθ πανηγύρισαν οι “ροχιμπλάνκος”, τη στιγμή που οι “αθουλόνες” πήραν νίκη… χρυσό με 1:0 επί της Θέλτα για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Στη δεύτερη θέση της κατάταξης του ισπανικού πρωταθλήματος “σκαρφάλωσε” η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία έκανε… επίδειξη δύναμης κόντρα στην Κάντιθ, επικρατώντας με το εμφατικό 5:1.

Οι “ροχιμπλάνκος” έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς στο ματς και μόλις στο 1ο λεπτό, ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ, ενώ στο 26′ ο Γάλλος διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και των Μαδρλένων. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49′, ο Μοράτα έκανε εύκολα από κοντά το 3:0, ενώ στο 57′ ο Καράσκο πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ για το 4:0. Η Κάντιθ κατάφερε να μειώσει, έστω και προσωρινά στο 72′ με όμορφο σουτ του Λοσάνο, όμως ο Μολίνα έβαλε λίγο αργότερα το… κερασάκι στην τούρτα για μια απολαυστική νίκη για το συγκρότημα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Στο ματς που έριξε την “αυλαία” της ημέρας στην 33η αγωνιστική της La Liga, η Χετάφε πανηγύρισε νίκη σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας με 1:0 επί της Θέλτα. Ο Ουνάλ μόλις στο 3ο λεπτό του ματς ευστόχησε από την “άσπρη βούλα” και πέτυχε το τέρμα που έκρινε και το “τρίποντο” για τους “αθουλόνες”. //Γ.