“Σκαρφάλωσε” στην τρίτη θέση η Ατλέτικο

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Έλτσε επικράτησε με 2:0 σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ανεβαίνοντας στους 27 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε τον κύριο λόγο στο παιχνίδι, σπαταλώντας ακρετές κλασικές ευκαιρίες, χωρίς να μπορεί να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 45+1′ με τον Βερντού να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα. Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν επίσης παίκτη με τον Χερμόσο να αντικρίζει δύο κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά (50′-53′). Στο 56′ η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Φέλιξ από κοντά έπειτα από ασίστ του Γκριεζμάν. Ο Γάλλος έβγαλε και δεύτερη ασίστ στο 74′ για τον Μοράτα, ο οποίος έκανε το 2:0 με σουτ δεξιά της περιοχής, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 56′ Ζοάο Φέλιξ, 74′ Μοράτα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50′ Ερμόσο, 76′ Μπάριος / 48′ Σαλβαδόρ, 80′ Κογιάδο, 86′ Κούινα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 53′ Ερμόσο / 45′ + 1′ Βερδού, 90′ Κουίνα
ΔΟΚΑΡΙ:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένες, Σάβιτς, Ερμόσο, Γιορέντε, Μπάριος (79′ Κόκε), Κοντογκμπιά, Φέλιξ (66′ Λεμάρ), Καράσκο (Ρεγκιλόν), Μοράτα, Γκριεζμάν (79′ Σαούλ).

Έλτσε (Πάμπλο Ματσίν): Μπαντία, Γκονθάλεθ, Βερδού, Μπίγκας, Κλερκ, Παλάσιος (83′ Μορέντε), Μασκαρέλ, Γκούτι (83′ Κουίνα), Μίγια (83΄Φιδέλ), Σαλβαδόρ (69′ Πόνσε), Μπογέ (69΄Κογιάδο).