Πήρε το ντέρμπι και φιγουράρει μόνη στην κορυφή η Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Τσάβι εκμεταλλεύτηκε τη “γκέλα” της Ρεάλ, λύγισε με 0:1 την αντίπερα όχθη της Μαδρίτης και πήρε διαφορά τριών πόντων στην κορυφή της La Liga!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “μπλαουγκράνα” άρχισαν δυναμικά και πιεστικά την αναμέτρηση και προσπαθούσαν να προκαλέσουν ανισορρόπιες στην άμυνα της Ατλέτικο Μαδρίτης. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Τσάβι είχε επιβάλλει τον ρυθμό της και αναζητούσε διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Όμπλακ. Στο 22ο λεπτό και στην πρώτη μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού, η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ. Με… μαέστρο τον Πέδρι, οι Καταλανοί αναπτύχθηκαν ωραία, ο Γκάβι έσπασε στον Ντεμπελέ και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα απέναντι στον Όμπλακ. Η Μπαρτσελόνα, λίγο αργότερα, έχασε απίστευτη ευκαιρία, καθώς ο Πέδρι βρέθηκε σε τετ-α-τετ μετά από λάθος του Χιμένες. Οι “ροχιμπλάνκος” δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Τερ Στέγκεν και το πρώτο μέρος έληξε με 0:1.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και την κατοχή της μπάλας. Στο 62′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0:2, με τον Ντεμπελέ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να βρίσκει σε έναν εκ των αμυντικών και να καταλήγει σστο δοκάρι. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είχε κάποιες καλές στιγμές στην αναμέτρηση, αλλά αδυνατούσε να φτάσει κοντά στο γκολ της ισοφάρισης. Οι “μπλαουγκράνα” διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και το 0:1 παρέμεινε έως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, για ένα σημαντικό διπλό των Καταλανών.

ΓΚΟΛ: 22′ Ντεμπελέ
Κίτρινες: 79′ Κορέα, 85′ Μολίνα / 56′ Αραούχο, 82′ Κρίστενσεν, 87′ Ραφίνια
Κόκκινη: 90+2′ Σάβιτς / 90+3′ Τόρες
Δοκάρι:-

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Μαντάβα (81′ Ρεγκιγιόν), Μολίνα, Κόκε (73′ Λεμάρ), Μπάριος (64′ Κοντόγκμπια), Γιορέντε, Καράσκο (65′ Μοράτα), Γκριεζμάν, Φέλιξ

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κρίστενσεν, Κούντε, Μπαλντέ (81′ Αλόνσο), Μπουσκέτς (81′ Ρομπέρτο), Γκάβι (73′ Ραφίνια), Ντε Γιονγκ (57′ Κεσιέ), Πέδρι, Ντεμπελέ, Φάτι (57′ Τόρες)