Πήρε τη ματσάρα και την πρόκριση η Ατλέτικο

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε επικράτησε με 4-2 της Ρεάλ Μαδρίτης στο “Wanda Metropolitano”, πέρασε από τη φάση των “16” του Copa Del Rey και πήρε… εκδίκηση για την πρόσφατη ήττα στο Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Σε ένα παιχνίδι που είχε διάρκεια 120+ λεπτών, οι ερυθρόλευκοι της πρωτεύουσας γεύτηκαν τελικά τη χαρά. Η “βασίλισσα” επιχείρησε δύο φορές την ανατροπή, όμως καμία εξ αυτών δεν την ολοκλήρωσε. Κάπως έτσι, η Ατλέτικο πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου και… φουλάρει για τον τίτλο.

Η Ρεάλ πατούσε… καλύτερα στο χορτάρι από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Στο 11′, οι “μερένγκες” άγγιξαν το γκολ, όταν ο Μπέλιγχαμ έπιασε ένα δυνατό σουτ μετά από ατομική προσπάθεια, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Βινίσιους προσπάθησε να την στείλει στα δίχτυα μετά το… ριμπάουντ, αλλά αστόχησε. Στο 21′, οι Ροντρίγκο και Βινίσιους σήμαναν… συναγερμό στην εστία του Όμπλακ, όμως ο Σλοβένος προέβη σε σπουδαία διπλή επέμβαση. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 39ο λεπτό, όταν ο Λίνο εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Ρούντιγκερ και νίκησε τον Λούνιν για το 1-0. Ωστόσο, η απάντηση ήρθε πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στο 45′, ο Μόντριτς έκανε μια σέντρα από πλάγια θέση, ο Όμπλακ επιχείρησε να απομακρύνει αλλά έκανε λανθασμένο υπολογισμό, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι “ροχιμπλάνκος” ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο μέρος, με τον Μοράτα να τους δίνει εκ νέου προβάδισμα στο 57′. Η ένταση του αγώνα ήταν μεγάλη, κάτι που βοήθησε και τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν τη δεύτερη ισοφάριση στο 76′, αλλά το εξαιρετικό σουτ του Ροντρίγκο σταμάτησε στο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν, μετά το από ένα φανταστικό γύρισμα του Μπέλιγχαμ και την κεφαλιά του νεοεισελθόν Χοσέλου, προ κενής εστίας. Στο 90’+3′ παραλίγο να γίνει η ολική ανατροπή, όταν το από το γύρισμα του Βινίσιους βρήκε στο πόδι του Όμπλακ και στη συνέχεια η άμυνα έδιωξε… όπως όπως.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί που -όπως ήταν λογικό- ο ρυθμός έπεσε σημαντικά. Η Ρεάλ είχε την κατοχή, όμως αυτή που βρήκε το γκολ ήταν η Ατλέτικο. Στο 100′ ο Γκριεζμάν έκανε μία τρομερή ατομική ενέργεια, βγήκε από πλάγια θέση απέναντι στον Λούνιν και τον… εκτέλεσε για το 3-2, σηκώνοντας στο πόδι το “Wanda Metropolitano“. Οι παίκτες του Αντσελότι πίεσαν για να ισοφαρίσουν για τρίτη φορά και παρά τις ευκαιρίες που είχαν δεν τα κατάφεραν. Αντιθέτως, οι “ροχιμπλάνκος” κατάφεραν να κάνουν το 4-2 στην αντεπίθεση στο 118′, μετά από ασίστ του Ντεπάι και ωραίο τελείωμα του Ρικέλμε.

ΓΚΟΛ: 39′ Λίνο, 57′ Μοράτα, 100′ Γκριεζμάν, 118′ Ρικέλμε – 45′ Όμπλακ (αυτ.), 82′ Χοσέλου

Κίτρινη: 58′ Μοράτα, 68′ Ερμόσο, 78′ Ντε Πολ, 80 Κόκε, 101′ Γκριεζμάν, 113′ Βίτσελ – 45′ Βινίσιους, 56′ Καμαβινγκά, 68′ Ντίας, 85′ Τσουαμενί, 87′ Μπέλιγχαμ, 89′ Καρβαχάλ