Παράσταση για τους “ροχιμπλάνκος” στην Ολλανδία

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Φέγενορντ με 3-1 και μπορεί να απολαύσει και επίσημα την πρόκριση της στις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League, με την ομάδα από το Ρότερνταμ να οδεύει προς το Europa League.

Στο Ρότερνταμ η Φέγενορντ έψαχνε ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, για να μην μείνει εκτός συνέχειας του Champions League, λόγω της νίκης που πέτυχε η Λάτσιο επί της Σέλτικ. Οι παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε δεν απειλούσε καθόλου τους Ολλανδούς, με την άμυνα του να μένει αρκετά χαμηλά, περιμένοντας τους παίκτες της ομάδας από το Ρότερνταμ. Ένα λάθος όμως της στιγμής από τον Χερτρούιντα και του Μπίλου που δεν συνεννοήθηκε με τον συμπαίκτη του, δεν μπόρεσαν να αποσοβήσουν το γκολ που μπήκε από τον αμυντικό της Φέγενορντ, βάζοντας σε θέση οδηγού την Ατλέτικο κόντρα στην ροή της αναμέτρησης. Με τις φάσεις να είναι ελάχιστες και τους “ροχιμπλάνκος” να μην δείχνουν διατεθειμένοι να επιτεθούν στα καρά των Ολλανδών, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τους παίκτες του Σλοτ να ψάχνουν ένα γκολ για να επανέλθουν σε τροχιά πρόκρισης.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Φέγενορντ υπέστη σοκ, καθώς δέχτηκε ένα φοβερό γκολ από Ερμόσο στο 58ο λεπτό, χωρίς να γίνει όμως απειλητική από την αρχή του ημιχρόνου. Με αυτό το γκολ οι παίκτες του Σιμεόνε θα μπορούσαν να είναι αισιόδοξοι για την πρόκριση αλλά και για την πρωτιά του ομίλου. Μετά το γκολ της Ισπανικής ομάδας, οι παίκτες της Φέγενορντ έψαξαν την μείωση του σκορ για περισσότερο από 15 λεπτά , όμως καμία από τις προσπάθειες δεν ευδοκίμησε για να έρθει. Μετά από αρκετή πίεση, οι παίκτες του Σλοτ μείωσαν με τον Βίφερ στο 77ο λεπτό για να βάλει φωτιά στην αναμέτρηση και στα τελευταία λεπτά. Την στιγμή που οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ, μετά από μια εκτέλεση κόρνερ ήρθε το τρίτο γκολ της Ατλέτικο, πάλι με αυτογκόλ με τον Χιμένεθ να είναι αυτός που θα βάλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 με την Λάτσιο να περνάει και αυτή στην επόμενη φάση του Champions League.

Φέγενορντ (Σλοτ): Μπίλου, Τράουνερ (64′ Μιλανμπό), Χάνκο, Άρτμαν, Χερτρούιντα, Βίφερ, Στένγκς (70′ Ιβανούσετς), Τίμπερ (78′ Σάουερ), Μίντεχ (64′ Λινγκρ), Παιχάο (46′ Ουέδα), Γιμένεθ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμέονε): Όμπλακ, Βίτσελ, Γιμένεθ, Ερμόσο, Μολίνα, Ρικέλμε, Κόκε (84′ Κορέα), Γιορέντε (56′ Μπάριος), Ντε Πολ (74′ Νιγκέθ), Μοράτα (74′ Ντεπάι), Γκρϊεζμάν

Δείτε τις βαθμολογίες των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//ΓΡ.