Ο Φέλιξ μοίραζε, ο Μοράτα εκτελούσε και η Ατλέτικο πήρε το διπλό

Οι “ροχιμπλάνκος” έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 της Χετάφε στο “Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ”, για την πρώτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ζοάο Φέλιξ και Αλβάρο Μοράτα βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά (με τρεις ασίστ και δύο γκολ αντίστοιχα) και πήραν από το… χέρι την ομάδα τους για την πρώτη επίσημη νίκη της σεζόν. Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε εύκολα το διπλό στην έδρα της Χετάφε και μπήκε με το… δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο της La Liga.

Το παιχνίδι άνοιξε δίχως ιδιαίτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έως της συμπλήρωση του δεκαλέπτου δεν υπήρχε κάποια αξιοσημείωτη τελική από τις δύο ομάδες. Στο 15′, όμως, οι “ροχιμπλάνκος” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μοράτα, έπειτα από ασίστ του Φέλιξ. Μετά το γκολ, ο αγώνας συνέχισε να έχει αργό τέμπο και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν για πρώτη φορά στο 41′ όταν ο Μαγιοράλ σούταρε μέσα από την περιοχή, δίχως να βρει στόχο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ατλέτικο σε θέση οδηγού με το 1-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είχε πιο εμφανώς την κατοχή της μπάλας, ωστόσο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο 59ο λεπτό, πάντως, η Ατλέτικο βρήκε και δεύτερο γκολ με νέα ασίστ του Φέλιξ και δεύτερο γκολ του Μοράτα. Περίπου 15 λεπτά αργότερα (75′), οι φιλοξενούμενοι τριπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Φέλιξ έκανε χατ-τρικ σε ασίστ και ο Γκριεζμάν άνοιξε λογαριασμό για τη φετινή σεζόν. Εν συνεχεία, η Χετάφε δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση και τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για την εμφατική νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης (3-0).

ΓΚΟΛ: 15′, 59′ Μοράτα, 75′ Γκριεζμάν

Κίτρινες: 19′ Ουνάλ, 55′ Αλενιά / 90+1′ Καράσκο

Χετάφε (Κίκε Σάντσεθ Φλόρες): Σόρια, Μίτροβιτς, Ντουάρτε, Τζενέ, Ιγκλέσιας, Ανγκιλέρι, Μακσίμοβιτς (64′ Σεοάνε), Αραμπάρι, Αλενιά (58′ Πόρτου), Μαγιοράλ (81′ Πάρα), Ουνάλ (81′ Μάτα)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Μαντάβα, Μολίνα, Σαούλ (62′ Καράσκο), Βίτσελ, Κόκε, Γιορέντε (62′ Ντε Πολ), Λεμάρ (62′ Γκριεζμάν), Φέλιξ (83′ Κορέα), Μοράτα (83′ Κούνια)