Ο Χραντέτσκι άφησε εκτός Champions League την Ατλέτικο σε… νεκρό χρόνο

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έφυγε με το 2-2 από το «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και οδήγησε αυτή του Ντιέγκο Σιμεόνε, εκτός της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με τον Φινλανδό τερματοφύλακα να στερεί τη νίκη στην “ατλέτι” στο 90+10′, αποκρούοντας το πέναλτι του Καράσκο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Μπάγερ Λεβερκούζεν στην έδρα της και το τελικό 2-2 την απέκλεισε από τη συνέχεια του Champions League. Η ομάδα του Σιμεόνε βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τις “ασπιρίνες” και κατάφερε ισάριθμες να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να πετύχει και το τρίτο γκολ.

Στις καθυστερήσεις έγινε η απόλυτη έκρηξη. Η Ατλέτικο ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Ταχ στο 90+6′, με τον διαιτητή να είναι έτοιμος να σφυρίξει τη λήξη. Μέσω VAR δόθηκε το πέναλτι, με τον Χραντέτσκι να σταματά τον Καράσκο και στην επαναφορά τον Φέλιξ να τη στέλνει στο δοκάρι, οδηγώντας την Ατλέτικο σε αποκλεισμό. Πλέον τη τελευταία αγωνιστική θα κριθεί ποια εκ των “ατλέτι” ή Λεβερκούζεν θα προκριθεί στο Europa League.

Η Λεβερκούζεν πήρε το προβάδισμα μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Έιντριχ να κλέβει ψηλά στο γήπεδο από τον Γκριεζμάν, να πασάρει κεντρικά στον Χλόζεκ και ο Τσέχος με τρομερή κάθετη έβγαλε τον Ντιαμπί απέναντι στον Όμπλακ, με τον Γάλλο να μην αστοχεί για το 0-1. Η ομάδα του Σιμεόνε πήρε άμεσα τον έλεγχο της αναμέτρησης και απείλησε με τον Κορέα στο 13′, ενώ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 22′, με τον Καράσκο να σημαδεύει το πλαϊνό δίκτυ της εστίας του Χραντέτσκι, σε ένα εκπληκτικό τελείωμα.

Η Λεβερκούζεν όμως πήρε εκ νέου το προβάδισμα, επτά λεπτά αργότερα. Ξανά με κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο, αυτή τη φορά στον Βίτσελ, ο Χόντσον-Οντόι βρέθηκε απέναντι στον Όμπλακ και δε δυσκολεύτηκε να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν και τρεις ακόμη σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με τους Ντιαμπί, Αμίρι και Χλόζεκ να αστοχούν.

Στην επανάληψη ο Ντε Πολ, μία από τις αλλαγές του Σιμεόνε, πέτυχε ένα τρομερό γκολ, με τον Αργεντινό να προσποιείται στο ύψος της περιοχής και να εκτελεί φανταστικά στην απέναντι γωνία του Χραντέτσκι για το 2-2 στο 50′. Η Ατλέτικο από εκεί και μετά πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και έκλεισε στα καρέ της την Λεβερκούζεν.

Δυσκολευόταν όμως να βρει διαδρόμους προς την εστία του Χραντέτσκι, με τον Τσάμπι Αλόνσο να έχει φέρει πολύ κοντά τις γραμμές του και να δυσκολεύει το χτίσιμο των επιθέσεων της “ατλέτι”. Στο 75′ ο Ντιαμπί έκανε εξαιρετική κούρσα για περισσότερα από σαράντα μέτρα, με τον Όμπλακ όμως να τον σταματά στο τετ-α-τετ.

Στη τελευταία φάση της αναμέτρησης η Ατλέτικο ζήτησε χέρι του Ταχ και ο διαιτητής αφού ήταν έτοιμος να λήξει την αναμέτρηση, καταλόγισε το πέναλτι μέσω VAR. Ο Καράσκο ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Χραντέτσκι να τον σταματά και στην επαναφορά τον Φέλιξ να τη στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 90+10′.

Γκολ: 22′ Καράσκο, 50′ Ντε Πολ / 9′ Ντιαμπί, 29′ Χόντσον-Οντόι

Κίτρινες: 79′ Χιμένες, 87′ Κοντόγκμπια / 65′ Χραντέτσκι, 66′ Μπέικερ, 79′ Χιντσάπε

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα, Χιμένες (89′ Φέλιξ), Ερμόσο (46′ Σαούλ), Μαντάβα, Καράσκο, Βίτσελ, Κοντόγκμπια, Κορέα (46′ Ντε Πολ), Μοράτα (61′ Κούνια), Γκριεζμάν.

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Τσάμπι Αλόνσο): Χραντέτσκι, Κοσούνου, Ταψόμπα (60′ Ταχ), Χιντσάπε, Φριμπόνγκ, Έιντριχ, Αμίρι, Μπέικερ, Ντιαμπί, Χόντσον-Οντόι (60 Αντλί), Χλόζεκ (89′ Φοσού-Μενσά).