“Στραβοπάτησε” η Ατλέτικο στο “Ανοέτα”

Οι “ροχιμπλάνκος” μπορεί να προηγήθηκαν στο σκορ από νωρίς με τον Μοράτα, η Σοσιεδάδ όμως βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει με τον Σαντίκ σε 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Το σύνολο το Ντιέγκο Σιμεόνε δεν κατάφερε να συνεχίσει με νίκες και “κόλλησε” στο “Ανοέτα” απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδιάδ για την τέταρτη αγωνιστική της La Liga. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν τα γκολ των Μοράτα στο 5ο λεπτό και του Σαντίκ στο 55′ της αναμέτρησης. Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας με τελικό σκορ να είναι το 1-1.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ξεκίνησε ονειρικά το παιχνίδι, καθώς μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να προηγηθεί με τον Μοράτα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σε κενή εστία, μετά από ασταθή επέμβαση του Ρεμίρο, από εκτέλεση κόρνερ. Ο Ισπανός επιθετικός σκόραρε και δεύτερη φορά στο 29′, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε όμως, μετά την παρέμβαση του VAR. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με την Ατλέτικο Μαδρίτης να προηγείται στο σκορ με 1-0.

Στο δεύτερο μισό οι “τσούρι ουρντίν” βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Σαντίκ στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης με κοντινή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τσο. Στο 77ο λεπτό ήταν η σειρά της Σοσιεδάδ να δει το γκολ της να ακυρώνεται, μετά από σωστή υπόδειξη οφσάιντ. Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα οι “κολτσονέρος” δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ρεμίρο σε δύο περιπτώσεις με τον Κορέα και τον Φέλιξ αντίστοιχα. Έτσι οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στο 1-1 και μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας για την τέταρτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Γκολ: 55′ Σαντίκ / 5′ Μοράτα

Κίτρινες: 28′ Ζουμπιμέντι, 35′ Τσο, 57′ Ζουμπέλδια, 72′ Γκοροσάμπελ, 90’+7′ Μερίνο / 12′ Νίγκεθ, 24′ Ντε Πολ, 35′ Γιορέντε, 61′ Μοράτα

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ (Σόλα 83′), Ζουμπέλντια (Ελουστόντο 71′), Λε Νορμάντ, Μουνιόθ, Ζουμπιμέντι, Μέντεζ, Μερίνο, Σίλβα (Κούμπο 71′), Σόρλοθ (Σαντίκ 46′), Τσο (Μπαρενετξέα 71′)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ (Γκρμπιτς 85′), Μαντάβα, Βίτσελ, Χιμένεθ, Κόκε, Νίγκεθ (Κοντόγκμπια 46′), Ντε Πολ (Γκριεζμάν 63′), Γιορέντε, Καράσκο (Ερμόσο 79′), Ζοάο Φέλιξ, Μοράτα (Κορέα 79′)