Παρ’ ότι βρήκε δύο πολύ γρήγορα γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δυσκολεύτηκε, ωστόσο εν τέλει επικράτησε με 2-1 της Χιρόνα στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”.

Δύο τέρματα του Άνχελ Κορέρα ήταν αρκετά για να χαρίσουν τη νίκη στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο – δανεικός από τους “ροχιμπλάνκος” – Ρικάρντο Ρικέλμε.

Μόλις στο 5ο λεπτό οι “ροχιμπλάνκος” άνοιξαν το σκορ μετά από συνεργασία των Γκριζμάν-Κορέα που έφερε τον δεύτερο σε ευνοϊκή θέση ώστε να βάλει το γκολ. Οι δύο ομάδες είχαν από μία σημαντική φάση στο υπόλοιπο ημίχρονο, χωρίς κάποια να καταλήγει στα δίχτυα.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Ατλέτικο να βρίσκει γκολ… από τα αποδυτήρια. Στο 48′, Κορέα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κάρλος και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με χαρακτηριστική άνεση. Στο 66ο λεπτό, Ροντρίγο Ρικέλμε μείωσε με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ. Η Ατλέτικο κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της έως το φινάλε και ανέβηκε στην 4η θέση έχοντας 16 βαθμούς.

ΓKOL: 5′, 48′ Κορέα / Ρικέλμε 66′

Κίτρινες: 45’+1′ Χιμένες, 49′ Κούνια, 89′ Σάβιτς / 55 Ερνάντεζ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα, Χιμένες, Σάβιτς, Μαντάβα, Κόκε, Βίτσελ (74′ Κοντογκμπιά), Κορέα (74′ Φίλιξ), Καράσκο (65′ Σαούλ), Γκριεζμάν (65′ Γκριεζμάν), Κούνια (65′ Μοράτα)

Χιρόνα (Μίτσελ): Κάρλος, Γκουτιέρες (Κούτο 46′), Ερνάντες (84′ Τέρατς), Μπερνάρντο, Μπουένο, Μαρτίνεζ (46′ Φερνάντεζ), Ρομέου, Γκαρσία, Ερέρα (64′ Στουάνι), Ρικέλμε (81′ Βίγια), Καστεγιάνος