Με εντολή Γκριεζμάν, πήρε το “τρίποντο” η Ατλέτικο

Σε ένα συναρπαστικό ματς που διεξήχθη στη Μαδρίτη, οι “ροχιμπλάνκος” κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη με 2-1 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Γάλλος μεσοεπιθετικός στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Τα δυνατά μαρκαρίσματα έκαναν την εμφάνισή τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Πόρτο να είναι αυτή που ήθελε να δημιουργήσει. Η Ατλέτικο πάντως έχασε την πρώτη σημαντική ευκαιρία, με τον Καράσκο να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά στο 9′ και να σουτάρει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κόστα.

Σταδιακά η Πόρτο ήταν αυτή που ανέβαζε περισσότερο στροφές στην αναμέτρηση και πατούσε με μεγαλύτερη ευκολία την περιοχή του Όμπλακ. Στο 29′ τρομερή επέμβαση από τον τερματοφύλακα της Ατλέτικο, με τον Εβανίλσον να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ από τα πλάγια της περιοχής, αλλά να βρίσκει στοπ στον Σλοβένο τερματοφύλακα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές για την Ατλέτικο Μαδρίτης που έκαναν πιο γρήγορο το παιχνίδι της και με ακυρωθέν γκολ, σωστά βέβαια, για τον Κόκε. Το αρχικό ξέσπασμα όμως των γηπεδούχων ήρθε να διαδεχθεί η ισορροπία από τους παίκτες του Κονσεϊσάο, που κράτησαν την μπάλα και βρήκανε ευκαιρίες να πατήσουν την περιοχή του Όμπλακ.

Οι δυο ομάδες σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, ωστόσο οι ισορροπίες άλλαξαν στο 81ο λεπτό, όταν ο Ταρεμί είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι η Πόρτο έμεινε με δέκα παίκτες για τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα. Η Ατλέτικο εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Ερμόσο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε και νίκησε τον Ντιόγο Κόστα για το 1-0. Λίγο αργότερα όμως, το ματς πήρε… φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ουρίμπε, νικώντας έστω και… οριακά τον Όμπλακ που έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία. Οι Μαδριλένοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βίτσελ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκριεζμάν ήταν αυτός που πήρε την κεφαλιά για να “λυτρώσει” τους “ροχιμπλάνκος” και να κάνει το 2-1.

Γκολ: 90+2′ Ερμόσο, 90+11′ Γκριεζμάν / 90+6′ Ουρίμπε

Κίτρινες: Κόκε 54, / Πεπέ 54′, Ουρίμπε 68′, Ταρεμί 71′

Κόκκινη: 81′ Ταρεμί’

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα (46΄Ντε Πολ), Χιμένεθ, Βίτσελ, Ρεϊνίλντο, Καράσκο (46΄Λεμάρ), Κόκε, Γιορέντε, Σαούλ (61΄Γκριεζμάν), Ζοάο Φέλιξ (71΄Κορέα), Μοράτα (68΄Ερμόσο).

Πόρτο (Σέρχιο Κονσεϊσάο): Ντιόγο Κόστα, Πεπέ (72΄Ζοάο Μαριο), Κάρμο, Πέπε, Ζαϊντού, Εουστάκιο, Ουρίμπε, Γκαλένο, Οτάβιο (77΄Μπρούνο Κόστα), Εβανίλσον (77΄Μαρτίνες), Ταρέμι.