Η Λεβερκούζεν ήταν το αφεντικό!

Η ομάδα του Τζεράρντο Σοάν λύγισε την Ατλέτικο Μαδρίτης, επικρατώντας με 2-0 χάρη σε ένα αποτελεσματικό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι “ασπιρίνες” μπορεί να καθυστέρησαν, αλλά μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή τους, επικράτησαν με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης και πήραν τους πρώτους τρεις βαθμούς στον δεύτερο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, ισοβαθμώντας πλέον με τους “ροχιμπλάνκος”.

Η Λεβερκούζεν ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη σημαντική στιγμή στην αναμέτρηση, με τον Χινσάπι να σεντράρει από τα αριστερά, τον Σικ να νικάει τον Βίτσελ στη μονομαχία, αλλά να μη βάζει καθόλου σωστά το κεφάλι, μη μπορώντας να στείλει τη μπάλα στην εστία από τη μικρή περιοχή. Η Λεβερκούζεν συνέχισε να έχει την κατοχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Η Ατλέτικο διαμαρτύρηθηκε για πέναλτι στο 22′, σε χέρι του Ταψόμπα πριν η μπάλα φτάσει στον Μοράτα, όμως ο διαιτητής μετά τη ρήση του VAR δεν διέκρινε κάτι μεμπτό. Στο 37′ πρώτη αξιόλογη στιγμή για την Ατλέτικο Μαδρίτης, με τον Φέλιξ να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Χραντέτσκι να μπλοκάρει εύκολα. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Ντιαμπί προσπάθησε να απειλήσει τον Γκρμπιτς, όμως το σουτ που δοκίμασε ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Κροάτης τερματοφύλακας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λεβερκούζεν έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στην αναμέτρηση, με τον Σικ να βγαίνει απέναντι από τον Γκρμπιτς από την προσπάθεια του Ντιαμπί και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά σε ανυπεράσπιστη εστία ο Χλόζεκ σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι με κεφαλιά.

Επόμενη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν στο 69′, με τον Ντε Πολ να πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ από τα πλάγια της περιοχής και τον Χραντέτσκι να διώχνει με ανάποδο χέρι. Στο 71′ και άλλη χαμένη ευκαιρία για τον Σικ, με τον Τσέχο να περνάει τον Γκρμπιτς και να τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί της Ατλέτικο. Μετά το 80′, οι “ασπιρίνες κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους. Πρωτίστως ο Άντριχ στο 84′ και δευτερευόντως ο Ντιαμπί στο 87′ χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους χάρη στα γκολ που σημείωσαν.