Η Λούγκο δυσκόλεψε για… ένα ημίχρονο την Ατλέτικο

Η ομάδα του Σιμεόνε πήρε την πρόκριση στους “16” του κυπέλλου Ισπανίας απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν ήταν στην ίδια δυναμική, επικρατώντας με 3-1 και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μέμφις Ντεπάι.

Για την φάση των “32” του κυπέλλου Ισπανίας, η Λούγκο φιλοξένησε την Ατλέτικο Μαδρίτης γνωρίζοντας πως είχε δύσκολο έργο απέναντι στην ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε. Με την έναρξη του παιχνιδιού οι “Ροχιμπλάνκος” μπήκαν δυνατά, καθώς σκόραραν στο 2ο λεπτό με τον Κορέα να κάνει το 1-0. Στην συνέχεια έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, με την Λούγκο να αμύνεται στο δικό της μισό. Οι φάσεις της Ατλέτικο δεν ήταν πολλές, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν χώρους για να βρουν την ισοφάριση. Οι μονομαχίες στο χώρο του κέντρου ήταν αρκετές με την ομάδα της Γαλικίας προσπάθησε γίνει απειλητική, με τους παίκτες του Άλβες να πετυχαίνουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Αντονέτι στο 39ο λεπτό, φέρνοντας την πλήρη ισορροπία την αναμέτρηση λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο Μαδρίτης έψαχνε το γκολ που θα την ξαναέβαζε μπροστά στο σκορ. Με τις αλλαγές των Ντε Πολ, Γκριεζμάν και Κόκε, έγινε αρκετά πιο απειλητική. Στο 66ο λεπτό ο Ντεπάι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ολλανδό να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Αργεντινού τεχνικού. Ο επιθετικός της Ατλέτικο σκόραρε και δεύτερη φορά, κάνοντας το 3-1 για τους Μαδρελένους κλειδώνοντας την νίκη. Στα υπόλοιπα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι χωρίς να υπάρξουν απρόοπτα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την Ατλέτικο να παίρνει το εισιτήριο με για τους “16” του κυπέλλου Ισπανίας.

ΓΚΟΛ: 2′ Κορέα, 39′ Αντονέτι, 66′ 74′  Ντεπάι

Κίτρινες: 32′ Αθπιλικουέτα, 35′ Κιντάνα
Κόκκινες:

Λούγκο (Άλβες): Ταμπουάκο, Πέρεθ, Κάστριν, Λόπεθ, Λουί Ζιν, Χόσαμπεντ (76′ Αγκούθα), Οχέδα, Άντονιν (84′ Φουέντες), Νάρο (70′ Γκονσάλες), Κιντάνα (67′ Αράντα), Αντονέτι (75′ Λεντέσμα)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένεζ, Σογιουντσού (46′ Κόκε), Αθπιλικουέτα, Μολίνα, Ρικέλμε (46′ Ντε Πολ), Σαούλ (68′ Γιορέντε),  Βίτσελ, Γκάλαν, Ντεπάι, Κορέα (46′ Γκριεζμάν)//ΓΡ.