Επαγγελματική νίκη και τριάδα για την Ατλέτικο

Οι “ροχιμπλάνκος” επικράτησαν 1-0 της Μπιλμπάο εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της La Liga, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Ατλέτικο ήταν η μεγάλη κερδισμένη της “άτυπης” μονομαχίας για την τρίτη θέση της La Liga. Oι Μαδριλένοι, επικράτησαν 1-0 απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε, κλειδώνοντας την άνοδό τους στην τριάδα με 19 βαθμούς, βυθίζοντας τους “γηπεδούχους” μια θέση κάτω με 17. Μοναδικός σκόρερ ο Αντουάν Γκριεζμάν, με το γκολ Νο 100 στη La Liga.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, απειλώντας από το πρώτο λεπτό και ψάχνοντας να βρει το τέρμα που θα της έδινε το προβάδισμα. Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Μοράτα, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σιμόν και ψύχραιμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η φάση όμως εξετάστηκε από το VAR, με το τέρμα να ακυρώνεται καθώς στην αρχή της φάσης είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ. Οι “φιλοξενούμενοι” δεν έριξαν ρυθμό και συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τη Μπιλμπάο να διατηρεί παθητικό ρόλο στο παιχνίδι.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε ονειρικά για τους “φιλοξενούμενους” καθώς χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να σκοράρουν. Ο Μοράτα βρήκε άψογα τον Γκριεζμάν, με τον Γάλλο να βρίσκεται σε θέση βολής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Ατλέτικο συνέχισε να πιέζει, έτσι ώστε να διπλασιάσει τα τέρματά της, δημιουργώντας φάσεις που όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ. Η Αθλέτικ του Ερνέστο Βαλβέρδε από την άλλη, ανέβασε ρυθμό στα τελευταία λεπτά, ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης, χωρίς όμως να το καταφέρνει, με τους Μαδριλένους να παίρνουν το σημαντικό τρίποντο στην “άτυπη” μονομαχία για την τρίτη θέση της La Liga.

Γκολ: – / 47′ Γκριεζμάν

Κίτρινες: – / 36′ Χιμένεζ, 57′ Μοράτα, 68′ Όμπλακ, 85′ Σαούλ, 90+2 Βίτσελ

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Γεράι(86′ Βίβιαν), Μαρτίνεθ, Λέκουε, Σανθέτ(80′ Θαράγα), Βέσγκα(86′ Γκαρσία), Ν. Γουίλιαμς, Μουνιαΐν(67′ Γκαρσία), Μπερενγκέρ, Ι. Γουίλιαμς(80′ Βίγιαλίμπρε)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ(69′ Γκρμπιτς), Μολίνα, Σάβιτς, Χιμένες, Ρεϊνίλντο, Κόκε(82′ Βίτσελ), Κοντογκμπιά, Ντε Πολ(69′ Κορέα), Λεμάρ(82′ Ζοάο Φέλιξ), Μοράτα(69′ Σαούλ), Γκριεζμάν