Ατλέτικο Μαδρίτης – Σεβίλλη: «Κλείδωσαν» την τέταρτη θέση οι Ανδαλουσιανοί

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1), ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν αρκετό για την μαθηματική εξασφάλιση της τετράδας για την ομάδα του Γιούλεν Λοπετέγκι.

Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη μάχονται στις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος για την τρίτη θέση, ωστόσο η σημερινή τους ισοπαλία μεταφέρει την αναμονή τους στην τελευταία αγωνιστική της Λα Λίγκα. Παράλληλα, οι Ανδαλουσιανοί «σφράγισαν» την παρουσία τους στην τετράδα του πρωταθλήματος και το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Το παιχνίδι άνοιξε δίχως κάποια τελική στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά λίγο πριν τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά με κεφαλιά του Μαντάβα από το ύψος του πέναλτι. Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη στο πρώτο ημίχρονο, δίχως όμως αρκετές τελικές προσπάθειες. Στο 30ο λεπτό, οι «ροχιμπλάνκος» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Καράσκο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χιμένες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπουνού με κεφαλιά. Το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη, ο Λουίς Σουάρες έχασε καλή ευκαιρία στο 53ο λεπτό, καθώς έπιασε καλή καρφωτή κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Εν συνεχεία, στο 73′, η Σεβίλλη έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Εν-Νεσιρί, αλλά η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής «χτύπησε» ξανά στο 80′, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ. Η τρίτη του προσπάθεια αποδείχθηκε και «φαρμακερή». Ο Μαροκινός επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο στο 86ο λεπτό. Το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος και οι ομάδες απέσπασαν έναν βαθμό μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 30′ Χιμένες /85′ Εν-Νεσιρί

Κίτρινες: 45′ Χερμόσο, 79′ Κοντογκμπιά / 41′ Μοντιέλ, 72′ Γκούντελι