Στην κορυφή με «σεφτέ» στο «Γεντί Κουλέ»

Την πρώτη του νίκη εντός έδρας στα Πλέι-άουτ πανηγύρισε ο ΟΦΗ με 1-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, «πιάνοντας» πρωτιά.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να μην έχουν ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό. Κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι το πρώτο μισάωρο του αγώνα δεν υπήρχε, ωστόσο οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με την προσπάθεια του Καμάου να την σταματάει εύκολα ο Παπαδόπουλος. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία. Μετά τη σέντρα του Σίτο, η κεφαλιά του Μπαράλες κόντραρε στον Γιαννούλη και εν συνεχεία, ο Ριέρα δεν κατάφερε από κοντά να κερδίσει τον Επασί.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε πάλι με ελάχιστες ευκαιρίες και χωρίς ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες. Οι Αρκάδες στο 57ο λεπτό απείλησαν την εστία του Επασί με τον Ριέρα, ο οποίος αστόχησε από πλάγια θέση εντός της περιοχής. Οι Κρητικοί είχαν απάντηση μετά από δυο λεπτά με τον Φελίπε να αστοχεί εξ επαφής. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ασκού πίεση και «δικαιώθηκαν» στο 72ο λεπτό, καθώς μετά το σουτ του Τοράλ που απέκρουσε ο Παπαδόπουλος, ο Φελίπε πήρε το «ριμπάουντ» και με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι «ανέβασαν στροφές» και στο 85’, ο Μπαράλες έπιασε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η οποία πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Επασί.

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος
Βοηθοί: Σαμoΐλης, Νιδριώτης
4ος: Παπαπέτρου
VAR: Χριστάκογλου

ΓΚΟΛ: 72’ Φελίπε
Κίτρινες: 38’ Κανελλόπουλος, 49’ Μπαράλες

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκη, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Στάκος, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Καμάου, Φελίπε.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Χριστόπουλο, Ατιένθα, Άλβαρες, Χουάν Μουνάφο, Κανελλόπουλος, Σόνι, Σίτο, Ριέρα, Μπαράλες.