“Αστεράτη” εμφάνιση στο ντεμπούτο Μάντζιου

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 3:0 της Λαμίας για τη 16η αγωνιστική της Super League, πέτυχε τη τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και έδειξε τα δόντια του ενόψει της συνέχεια, στο πρώτο παιχνίδι του Έλληνα τεχνικού στον πάγκο των Αρκάδων.

Ο Αστέρας Τρίπολης συνέτριψε με 3:0 τη Λαμία και ανέβηκε στους 17 βαθμούς και την 9η θέση του πρωταθλήματος. Οι Αρκάδες μπήκαν από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν σε ένα ημίχρονο να κλειδώσουν το τρίποντο σκοράροντας τρεις φορές. Μουνάφο και Ρεγκίς πέτυχαν τα δύο από τα τρία γκολ, με τον Αντέτζο ενδιάμεσα με αυτογκόλ, να δυσκολεύει το έργο της ομάδας του. Η Λαμία παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 10 βαθμούς, στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο του Αστέρα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά δέκα λεπτά του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες δεν πραγματοποίησαν κάποια τελική και η πρώτη εξ αυτών ήρθε από την πλευρά των φιλοξενούμενων στο 14′. Ο Ντε Βινσέντι προσπάθησε να απειλήσει από μακριά, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 16′, οι Αρκάδες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Ιγκλέσιας βρήκε εξαιρετικά τον Ριέρα, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ, αλλά νικήθηκε από τον Γκαραβέλη. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου κατάφερε να βρει δίχτυα δύο λεπτά αργότερα. Ο Άλβαρες έκανε μία ωραία σέντρα, ο Μπαράλες έπιασε γυριστή κεφαλιά που απόκρουσε ο Γκαραβέλης, αλλά ο Μουνάφο έφτασε εν συνεχεία πρώτος στην μπάλα και έγραψε το 1:0 Στο 24′, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Μπαράλες έπιασε ακόμη μία κεφαλιά, αλλά αυτή τη φορά στο κέντρο, ο Ρεγκίς μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Αντέτζο προσπάθησε να διώξει, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι Αρκάδες πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 31′, όταν ο Σίτο έκανε την πάσα από αριστερά και ο Ρεγκίς σκόραρε, γράφοντας το 3:0. Εν συνεχεία, το εν λόγω σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε τρεις αλλαγές για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και απείλησε με τον Τσιλούλη στο 50′, χωρίς να βρει στόχο όμως. Ο Σίτο θέλησε να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ ένα λεπτό αργότερα, όμως η προσπάθειά του ήταν εντελώς άστοχη, με τον Αστέρα να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Μπαράλες δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Γκαραβέλη στο 58′, μετά από εκτέλεση φάουλ, με τον Βέργο να έχει την επόμενη φάση δέκα λεπτά αργότερα, χωρίς να καταφέρει να πετύχει γκολ στην πρώτη του τελική με τη νέα του ομάδα. Σταδιακά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεφτε, με τους Αρκάδες να έχουν μεν τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά να συντηρούν το αποτέλεσμα, που είχαν διαμορφώσει από το ημίχρονο, επιστρέφοντας στις νίκες, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, με τελευταία σημαντική ευκαιρία, το απευθείας φάουλ του Μπερτόλιο στις καθυστερήσεις, που μπλόκαρε εύκολα ο Γκαραβέλης.

ΓΚΟΛ: 18′ Μουνάφο, 24′ Αντέτζο (αυτογκόλ), 31′ Ρεγκίς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21′ Μουνάφο, 47′ Μπαράλες, 84′ Μπαρτόλο / 57′ Ντε Βινσέντι, 73′ Ρόμανιτς, 80′ Σιμόν