ΠΑΣ(άς) στα Γιάννενα

Σε ένα… εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο, ο “Άγιαξ της Ηπείρου” έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης, χάρη στα γκολ των “χρυσών” αλλαγών, Μπάλαν και Φοφανά.

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Super League, ο ΠΑΣ νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στους “Ζωσιμάδες”. Απόλυτοι πρωταγωνιστές για τους Γιαννιώτες οι “χρυσές” αλλαγές του Θανάση Στάικου, Μπάλαν και Φοφανά, που πέρασαν ως αλλαγή στο ματς και με τα γκολ τους έφεραν “τούμπα” το ματς και χάρισαν ένα σπουδαίο τρίποντο στον “Άγιαξ της Ηπείρου”. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν με τον Ρεγκίς στο 47′, αλλά δεν κράτησαν το υπέρ τους σκορ και είδαν τους Γιαννιώτες να τους φτάνουν στην βαθμολογία και αμφότερες οι δύο ομάδες έχουν πλέον από εννέα βαθμούς.

O αγώνας

Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του παιχνιδιού δεν υπήρχε κάτι σημαντικό μπροστά από τις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες κοίταζαν αρχικά να μην δεχθούν γκολ και μετά να βγουν να πιέσουν. Πρώτη τελική στο ματς στο 17′. Ο Μπιλμπάο δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Τσιφτσής δεν απειλήθηκε, με την μπάλα να περνάει άουτ. Η καλύτερη στιγμή του αγώνα ανήκε στον Αστέρα. Ο Τίλικα πέρασε τον Σόρια και από δύσκολη γωνία δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Αθανασίου στο 24′. Η ομάδα της Τρίπολης απείλησε ξανά στο 31′. Ο Ρεγκίς σούταρε και ο Αθανασίου έδιωξε.

Η καλύτερη φάση του αγώνα ήρθε στο 34′, με τον Μπαρτόλο να κάνει εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Πιο απειλητικός ο Αστέρας όσο περνούσε η ώρα, ενώ ο ΠΑΣ είχε συντηρητική προσέγγιση και είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, ψάχνοντας να βγει στην κόντρα. Σε μία από αυτές, οι Γιαννιώτες βγήκαν μπροστά με τον Ροσέρο στο 43′, αλλά το σουτ του κόντραρε και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Ροσέρο δοκίμασε το ανάποδο ψαλίδι μέσα στην περιοχή, με τον Τσιφτσή να πετάγεται και να μπλοκάρει. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο στους “Ζωσιμάδες” ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 0-0, χωρίς πολλές φάσεις στο ματς, με τον Αστέρα να είναι καλύτερος στο ξεκίνημα και τον ΠΑΣ να ανεβαίνει στο τέλος και να χάνει κάποιες ευκαιρίες.

Ο Αστέρας ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο 45λεπτο. Ο Ρεγκίς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ και με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Τρίπολης, κάνοντας το 1-0 στο 47′. Οι Αρκάδες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και εκτός από το γκολ συνέχιζαν να πιέζουν. Οι Γιαννιώτες απείλησαν στο 53′ και στο 56′, αλλά τα σουτ των Παμλίδη και Πήλιου αντίστοιχα δεν βρήκαν στόχο. Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τον ΠΑΣ να προσπαθεί με την σειρά του να ανέβει και να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά να μην μπορεί να βρει τον δρόμο προς την εστία του Τσιφτσή.

Στο 61′ ο Μπάλαν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Τζίμα και στο 63′ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ισοφάρισε σε 1-1. “Χρυσή” αλλαγή για τον Πασχάλη Στάικο και οι Ηπειρώτες από το… πουθενά έφεραν το ματς στα ίσα. Μετά την ισοφάριση, ο ΠΑΣ ήταν αυτός που είχε αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που δεν είχε την παραμικρή σχέση με το πρώτο. Όχι μόνο για τα δύο γκολ, αλλά και για τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Γιαννιώτες έφτασαν πολύ κοντά στην μεγάλη ανατροπή, με τους Μορέιρα στο 71′ και Ροσέρο στο 72′ να μην μπορούν να σκοράρουν.

Ο ΠΑΣ τελικά γύρισε το ματς με τις “χρυσές” αλλαγές του Στάικου. Μετά το γύρισμα του Μορέιρα ο Τσιφτσής έχασε την μπάλα και ο Φοφανά από κοντά έκανε το 2-1. Τα τελευταία λέπτα είχαν αρκετή ένταση και ελάχιστε φάσεις με τον “Άγιαξ της Ηπείρου” να κρατάει το υπέρ του σκορ και να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Γκολ: 63′ Μπάλαν, 76′ Φοφανά / 47′ Ρεγκίς

Κίτρινες: 34′ Παντελάκης, 38′ Τζίμας, 84′ Μπάλαν / 8′ Καστάνιο, 38′ Ιγκλέσιας(εκτός γηπέδου), 60′ Σίτο, 70′ Στάνκο, 90+2′ Ντομίνγκεθ

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος (55′ Λώλης), Μπιλμπάο, Μορέιρα, Ροσέρο (88′ Λιάσος), Πήλιος, Τζίμας (61′ Μπάλαν), Παμλίδης (61′ Φοφανά)

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Τσιφτσής, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκαρντάβσκι (64′ Ντομίνγκεθ), Στάνκο, Μουνάφο (83′ Ιγκλέσιας), Σίτο, Ρεγκίς, Τιλίκα (35′ Ριέρα), Μπαρτόλο (46′ Μπενίτο)