Χωρίς κόπο, είχε τον τρόπο…

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και έκλεισε ιδανικά την χρονιά. Οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, ξεπερνώντας με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης με 5:0 έχοντας πλουραλισμό αλλά και πρωταγωνιστή τον Χάμες Ροντρίγκες που πέτυχε 1 γκολ και μοίρασε 1 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 5:0 του Αστέρα Τρίπολης στο “Γ.Καραϊσκάκης”, στην τελευταία αγωνιστική υποχρέωση των δύο ομάδων για το 2022. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ στην αναμέτρηση. Με την νίκη αυτή αναρριχήθηκαν έστω και προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ατρόμητο. Οι Αρκάδες, που δεν είχαν στον πάγκο τον Άκη Μάντζιο, παρέμειναν στην 9η θέση της κατάταξης στην Super League.

Η πρώτη ευκαιρία για τους “ερυθρόλευκους” ήρθε στο 2ο λεπτό, όταν ο Φορτούνης τροφοδότησε τον Χάμες, εκείνος σούταρε με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε, ακόμα μια δημιουργία Φορτούνη, που πάσαρε στην κατάλληλη στιγμή στον Μπιέλ ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 1:0. Σπουδαία, διπλή, χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα στο 7′. Σέντρα από αριστερά, ο Πασχαλάκης όμως νίκησε τον Μπαράλες εξ επαφής, ενώ στην συνέχεια της φάσης σουτ του Κρέσπι σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα. Έπειτα από το φρενήρη πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν. Επόμενη αξιοσημείωτη στιγμή, μια κεφαλιά του Φορτούνη που πέρασε ψηλά άουτ στο 32′. Τρία λεπτά αργότερα, Χουάνγκ και Χάμες συνεργάστηκαν άψογα, με τον Κολομβιανό να εξαπολύει έναν… κεραυνό από μακριά ο οποίος κατέληξε στα δίχτυα για το 2:0 των “ερυθρόλευκων”. Στο 43′ ο Φορτούνης… δοκίμασε την τύχη του από μακριά αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν σε ετοιμότητα, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Νωχελικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες το δεύτερο μέρος, με κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου δεκαλέπτου της επανάληψης τα σκληρά μαρκαρίσματα. O Oλυμπιακός είχε ρίξει τον ρυθμό του και “απείλησε” με μακρινά σουτ, ένα από αυτά και του Χουάνγκ που κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά της μπάλας από τον Παπαδόπουλο έγινε ολέθριο λάθος, ο Χάμες πίεσε τον Καστάνιο μέσα στην περιοχή, του έκλεψε την μπάλα και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπακαμπού, που δεν αστόχησε. Ένα… σλάλομ του Πεπ Μπιέλ στα πλάγια και έπειτα πάνω στην γραμμή σταμάτησε στον τερματοφύλακα του Αστέρα. Στο 83′ ωραία προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού που πέρασαν αλλαγή. Σαμασέκου και Μαρσέλο άλλαξαν ιδανικά την μπάλα ο Μασούρας σούταρε και η μπάλα έφυγε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπιέλ μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Παπαδόπουλος έδιωξε με το πόδι, αυτή έφτασε στον Γκάρι Ροντρίγκες ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα για το 4:0 των γηπεδούχων. Στο 90+1′ ακόμα ένα γκολ για τον Ολυμπιακό, ο Ροντρίγκες από εκτελεστής έγινε δημιουργός, με τον Μασούρα να προσθέτει το όνομα του στον πίνακα τον σκόρερ, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα στην άνετη επικράτηση της ομάδας του.//

ΓΚΟΛ: 4′ Μπιέλ, 35′ Χάμες, 68′ Μπακαμπού, 84′ Γ.Ροντρίγκες, 90+1′ Μασούρας /-

Δοκάρι: -/7′ Κρέσπι

Κίτρινες: 49′ Ανδρούτσος,79′ Εμβιλά, 86′ Σαμασέκου / 50′ Καρμόνα, 71′ Κρέσπι

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ (72′ Μαρσέλο), Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ, Εμβιλά (80′ Σαμασέκου), Φορτούνης (63′ Γ.Ροντρίγκες), Μπιέλ, Χάμες (72′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (63′ Μπακαμπού).

Αστέρας Τρίπολης (Χωριανόπουλος): Παπαδόπουλος, Κάστανο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Καρμόνα, Ντομίνγκεθ, Τασουλής (61′ Σανταφέ), Μπαρτόλο (46′ Γκαρντάβσκι), Κρέσπι, Τιλίκα (60′ Ριέρα), Μπαράλες (72′ Μπερτόγλιο).//