Νίκη για τον ΟΦΗ επί του Αστέρα Τρίπολης

Στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά που διοργανώνει ο Βόλος στην πόλη της Μαγνησίας προκρίθηκαν οι Κρητικοί, που επικράτησαν με 1-0 των Αρκάδων, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Γιάννης Μπουζούκης.

Τη νίκη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης πανηγύρισε ο ΟΦΗ με σκορ 1-0, στο πλαίσιο του φιλανθρωπικού τουρνουά που διοργανώνει ο Βόλος. Σκόρερ για τους Κρητικούς ο Γιάννης Μπουζούκης στο 19′.

Οι Αρκάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και είχαν δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με τους Ριέρα (2′) και Γκαρντάφσκι (3′) να μην μπορούν να νικήσουν τον Μανδά.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ανέβασε “στροφές” και στο 16΄ βρήκε δίχτυα με τον Τσιλιανίδη, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα (19΄), οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν, με τον Μπουζούκη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, με ένα πέναλτι που κέρδισε ο Τοράλ σε μαρκάρισμα του Τασιόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει, με τον Νέιρα να έχει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με κεφαλιά, με τον Παπαδόπουλο όμως να του λέει “όχι”. Στη συνέχεια, όπως είναι λογικό μετά τις μαζικές αλλαγές των δύο προπονητών, ο ρυθμός έπεσε, με το 1-0 υπέρ των Κρητικών να παραμένει έως το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 0-1

Γκολ: 19′ Τσιλιανίδης

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βαλβέρδε, Καστάνο, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Στάνκο, Ρεγκίς, Μπερτόγλιο, Ριέρα, Γκαρντάφσκι, Πασκουάλ.

ΟΦΗ: Μανδάς, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Νέιρα, Τοράλ, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης