Επιβλητική τεσσάρα του Αστέρα κόντρα στον Παναιτωλικό (video)

Οι Αρκάδες επικράτησαν με το ευρύ 4-2 των “καναρινιών” στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, για το τελευταίο φιλικό των δύο ομάδων, πριν την έναρξη των υποχρεώσεών τους στη Σούπερ Λιγκ.

Η πρόβα τζενεράλε των Αστέρα Τρίπολης και Παναιτωλικού εν όψει της πρεμιέρας του ελληνικού πρωταθλήματος περιείχε αρκετά γκολ.

Οι Αρκάδες άνοιξε το σκορ με τον Λεό Τιλίκα μόλις στο 9ο λεπτό και ο Καρέλης απάντησε στο 22ο λεπτό με το γκολ της ισοφάρισης. Εν συνεχεία, ο Αστέρας εμφανίστηκε ανώτερος και πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Μπαράλες, Καστάνιο και Γκαρντάβσκι στο 49′, 54′ και 71′ αντίστοιχα.

Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στο 86ο λεπτό, όταν ο Καρέλης ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Ο Γιάννης Αναστασίου χρησιμοποίησε για πρώτη φορά το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναιτωλικού, Σεμπαστιάν Μλάντεν.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος (46′ Τσιφτσής), Καρμόνα (64′ Γκαρθία), Ατιένθα (64′ Αντζουλάς), Καστάνιο (77′ Χριστόπουλος), Άλβαρες (77′ Τασουλής), Στάνκο (77′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τιλίκα (46′ Σίτο), Μπερτόλιο (64′ Σόνο), Ριέρα (46′ Γκαρντάβσκι), Μπενίτο (46′ Μπαράλες)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον (65′ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Χουχούμης (65′ Μλάντεν), Φλόρες, Τσιγγάρας (65′ Βαρόνε), Ντίας (65′ Νταγκό / 90′ Μπελεβώνης), Χατζηθεοδωρίδης (85′ Ξενιτίδης), Ντουάρτε (85′ Αναστασόπουλος), Καρέλης