Βάφτηκε… κόκκινο το Λονδρέζικο ντέρμπι

Οι “κανονιέρηδες” ήταν το απόλυτο αφεντικό, επικράτησαν 3-1 της Τότεναμ στο Έμιρεϊτς για την 9η αγωνιστική και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία.

Η Άρσεναλ μετέτρεψε σε πάρτι το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ, επικράτησε με σκορ 3-1 και παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή. Το σκορ άνοιξαν οι “κανονιέρηδες” με τον Πάρτεϊ, ο Κέιν ισοφάρισε, με τους Ζεζούς και Τσάκα να υπογράφουν το 3-1 και την εμφατική νίκη της ομάδας τους.

H Άρσεναλ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, απειλώντας από το πρώτο κιόλας λεπτό, με τον Λενγκλέ να σώζει τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα από τα πόδια του Τσάκα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαρτινέλι, έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, μετά από σουτ του που βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ. Στη συνέχεια, ήρθε η σειρά της Τότεναμ να απαντήσει. Ο Ντάιερ, έστρωσε όμορφα τη μπάλα στο Ριτσάρλισον, ο οποίος νικήθηκε από τον Ραμσντέιλ.

Στο 19ο λεπτό, η Άρσεναλ βρήκε δίχτυα. Ο Πάρτεϊ, με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάκα στο “Γ” του Λιορίς, ανοίγοντας με εντυπωσιακό τρόπο το σκορ. Η Τότεναμ προσπάθησε να αντιδράσει, με δυνατό σουτ του Πέρισιτς, που όμως πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ριτσάρλισον, με προσωπική προσπάθεια, κέρδισε το πέναλτι καθώς ανατράπηκε από τον Γκάμπριελ μέσα στην περιοχή. Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεσή του, κάνοντας ένα δυνατό σουτ στο κέντρο της εστίας, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Αυτό ήταν και το 14ο τέρμα του Άγγλου φορ κόντρα στους “κανονιέρηδες” και το 8ο από την άσπρη βούλα.

Ο ρυθμός της Άρσεναλ έπεσε από τη στιγμή που δέχθηκε το γκολ, δίνοντας την ευκαιρία στην Τότεναμ να πατήσει περιοχή και να απειλήσει. Οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και για τις δύο ομάδες, με την πρώτη καλή στιγμή να ανήκει στην Τότεναμ. Ο Κέιν βρήκε πολύ όμορφα τον Ρομέρο, όμως ο Σαλιμπά πρόλαβε και τον έκοψε. Οι “κανονιέρηδες” απάντησαν και βρήκαν πολύ γρήγορα το γκολ. Ο Σάκα πλάσαρε, ο Λιορίς απέκρουσε, η μπάλα όμως κατέληξε στον Ζεζούς, ο οποίος σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του.

Η Άρσεναλ μετά την επίτευξη του τέρματος, βρήκε ξανά τη χαμένη αυτοπεποίθηση της και ανέβασε ρυθμό. Στο 61ο λεπτό, η Τότεναμ έβαλε ακόμη πιο δύσκολα στον εαυτό της. Ο Έμερσον, στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Μαρτινέλι, τον πάτησε άτσαλα στον αστράγαλο, κάνοντας δυνατό φάουλ, με αποτέλεσμα να δει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι “κανονιέρηδες” αξιοποίησαν το αριθμητικό πλεονέκτημά τους και σκόραραν. Ο Μαρτινέλι έδωσε τη μπάλα στον Τσάκα, με τον Ελβετό χαφ να σουτάρει και να γράφει το 3-1 για την Άρσεναλ.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε, η Άρσεναλ είχε την κατοχή της μπάλας, ανεβαίνοντας συχνά στα καρέ των “σπιρουνιών” οι οποίοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος να είναι απογοητευτική. Έτσι, οι “κανονιέρηδες” πήραν την έβδομη νίκη τους στην Πρέμιερ Λιγκ και βρίσκονται μόνοι πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα.

Γκολ: 20′ Πάρτει, 49′ Ζεζούς, 67′ Τσάκα / 31′ Κέιν

Κίτρινη: 78′ Σαλίμπα, 85′ Μαρτινέλι / 90+3 Ντάιερ

Κόκκινη: – / 62′ Έμερσον

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (89′ Τομιγιάσου), Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (73′ Τίρνεϊ), Τόμας (73′ Λοκονγκά), Τζάκα, Σακά, Έντεγκαρντ (80′ Νικέτια), Μαρτινέλι, Ζεσούς (80′ Βιεϊρά).

Τότεναμ: Λιορίς, Ρομέρο, Ντιέρ, Λενγκλέ (71′ Σάντσες), Έμερσον, Χόιμπιεργκ (80′ Σκιπ), Μπεντανκούρ, Πέρισιτς (73′ Ντόχερτι), Σον (71′ Μπισούμα), Ρισάρλισον (72′ Σεσενιόν), Κέιν