Με τριπλή “κανονιά” έσπασε ρεκόρ 119 ετών

Με εμφάνιση υποψήφιας πρωταθλήτριας, η Άρσεναλ νίκησε 3-2 την Λίβερπουλ και ταυτόχρονα έδειξε τη δυναμική της, κάνοντας το καλύτερο ξεκίνημα από το 1903, πετυχαίνοντας 10 νίκες στα 11 πρώτα επίσημα παιχνίδια της.

Η Άρσεναλ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στη φετινή Premier League. Η ομάδα του Αρτέτα επικράτησε με 3-2 της Λίβερπουλ στο ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής και φιγουράρει ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι “κανονιέρηδες” χρειάστηκε να προηγηθούν τρεις φορές για να “σφραγίσουν” τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Κλοπ, η οποία είχε απάντηση στα δύο πρώτα γκολ της Άρσεναλ, αλλά όχι και στο τρίτο και δεύτερο προσωπικό του Σάκα στο 76′. Το σκορ άνοιξε ο Μαρτινέλι μόλις στα 59 δευτερόλεπτα, για να ισοφαρίσει ο Νούνιες στο 34′ και να κάνει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το 2-1 ο Σάκα.

Ο Φιρμίνο έφερε με την έναρξη της επανάληψης το ματς στα ίσα, όμως το πέναλτι που κέρδισε ο Ζεσούς από τον Τιάγκο και μετέτρεψε σε γκολ ο Σάκα έγυρε την πλάστιγγα υπέρ της Άρσεναλ, που μετράει πλέον οκτώ νίκες και μία ήττα σε εννέα παιχνίδια (έχει ένα ματς λιγότερο) και βρίσκεται στους 24 βαθμούς. Στη 10η θέση με δέκα βαθμούς έμεινε η Λίβερπουλ.

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε στην αναμέτρηση η Άρσεναλ, που προηγήθηκε στα 59 δευτερόλεπτα, με τον Μαρτινέλι να γίνεται αποδέκτης της εξαιρετικής κάθετης του Έντεγκαρντ και να νικάει τον Άλισον στο τετ-α-τετ για το 1-0. Η ομάδα του Αρτέτα συνέχισε να πιέζει και έφτανε εύκολα μέχρι την περιοχή του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα, με Τσάκα και Μαρτινέλι να απειλούν κυρίως από την αριστερή πλευρά.

Οι Σαλάχ και Νούνιες δοκίμασαν να φτάσουν σε τελικές από πλευράς Λίβερπουλ, με την άμυνα των “κανονιέρηδων” όμως να ανταποκρίνεται σωστά. Στο 30′ τρομερή επέμβαση από τον Ράμσντειλ, που έσωσε πάνω στη γραμμή τη στραβοκλωτσιά του Σαλιμπά, μετά τη σέντρα του Νούνιες. Στο 34′ η Λίβερπουλ ισοφάρισε, με τους Ντίαζ και Νούνιες να συνδυάζονται εξαιρετικά και με την μπάλα και χωρίς αυτή, με τις κινήσεις τους και τον Ουρουγουανό με προβολή να κάνει το 1-1.

Η Άρσεναλ ανέβασε και πάλι την απόδοσή της, πήρε μέτρα στο γήπεδο και με εκπληκτική ενέργεια του Μαρτινέλι, που πέρασε τον Άρνολντ και σέρβιρε στο δεύτερο δοκάρι στον Σάκα, πέτυχε και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, παίρνοντας ξνά το προβάδισμα στο 45+5′.  Στην επανάληψη η Λίβερπουλ ήταν αυτή που μπήκε με ορμή και με τον Φιρμίνο να περνάει στον αγωνιστικό χώρο, πήρε την εξαιρετική κάθετη του Ζότα και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ράμσντειλ για το 2-2 στο 53′.

Στο 64′ ο Τσιμίκας έσωσε πάνω στη γραμμή με ανάποδο ψαλίδι την προσπάθεια του Σάκα, διατηρώντας το 2-2. Η Άρσεναλ έβρισκε περισσότερους χώρους στην αντεπίθεση και στο 72′ η καλή ενέργεια του Μαρτινέλι σταμάτησε τη τελευταία στιγμή στον Άλισον, προ του Ζεσούς που ήταν έτοιμος να εκτελέσει. Το ίδιο συνέβη ένα λεπτό αργότερα με τον Άλισον να σταματάει αρχικά τον Ζεσούς, την μπάλα να μη διώχνεται από την περιοχή και τον Τιάγκο να ανατρέπει τον Βραζιλιάνο επιθετικό της Άρσεναλ.

Ο Σάκα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και νίκησε για τον Άλισον, για να δώσει τρίτη φορά προβάδισμα στην Άρσεναλ στο 76′. Οι αρκετές αλλαγές στα τελευταία λεπτά και το γεγονός ότι ο Αρτέτα θωράκισε την άμυνά του, δεν έδωσε το δικαίωμα στην Λίβερπουλ να απειλήσει την εστία του Ράμσντειλ, με τους “ρεντς” να ζητούν πέναλτι σε πτώση του Έλιοτ στο 88′, όμως διαιτητής και VAR είχαν αντίθετη άποψη. Το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ.

Γκολ: Μαρτινέλι 1′, Σάκα 45+5′, 76′  / Νούνιες 34′, Φιρμίνο 53′

Κίτρινες: Έντεγκαρντ 45+4′, / Ντίαζ 6′, Φιρμίνο 71′

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντειλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου, Τσάκα, Πάρτει, Έντεγκαρντ (82′ Τίρνεϊ), Μαρτινέλι, Σάκα (90+4′ Βιέϊρα), Ζεσούς (90+1′ Νκέτια).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ (46′ Γκόμεζ), Μάτιπ (69′ Κονατέ), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Χέντερσον, Τιάγκο, Σαλάχ (69′ Φαμπίνιο), Ζότα (81′ Έλιοτ), Ντίαζ (42′ Φιρμίνο), Νούνιες.