Την έστειλε… σ(π)ίτι της!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με 1:0 της Άρσεναλ και προκρίθηκε στη φάση των “16” του FA Cup. Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, ο Νέιθαν Ακέ ήταν αυτός που… έκανε τη διαφορά και έστειλε τη Μάντσεστερ Σίτι στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Στο 4ο λεπτό ο Τροσάρ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, γύρισε την μπάλα, ο Τομιγιάσου σούταρε δυνατά, όμως ο Ορτέγα απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 9′, ο Τέρνερ βγήκε έξω από την περιοχή του, δεν έδιωξε σωστά, όμως το μακρινό “ψαλιδάκι” του Χάαλαντ απομάκρυνε εγκαίρως ο Τομιγιάσου. Στο 21′, ο Τροσάρ μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα διαγώνιο σουτ, με τον Ορτέγα να του λέει “όχι”. Στο 25ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Τέρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ντε Μπρόινε, όμως το μακρινό πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από την εστία. Στο 32′, ο Τροσάρ έκανε ακόμη μία “επέλαση” από τα αριστερά, σέντραρε στην περιοχή, όμως η προβολή του Ενκέτια πέρασε άουτ. Στο 38ο λεπτό ο Χάαλαντ πρόλαβε όλους τους αμυντικούς της Άρσεναλ και προσπάθησε να “σκάψει” τον Τέρνερ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 53ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ, όμως ο Τέρνερ απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 64′, ο Άλβαρες σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ο Γκρίλις πήρε το “ριμπάουντ”, πέρασε έξυπνη πάσα στον Ακέ και ο Ολλανδός άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια η Άρσεναλ προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει κάποια σημαντική ευκαιρία μέχρι το 80′. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι “κανονιέρηδες” πίεζαν ασφυκτικά τη Μάντσεστερ Σίτι, όμως ο Ορτέγα και η άμυνα των γηπεδούχων διατήρησαν το 1:0 μέχρι το τελικό σφύριγμα.//

ΓΚΟΛ: 64′ Ακέ
ΔΟΚΑΡΙ: 64′ Άλβαρες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+3′ Γκουντογκάν / 42′ Χόλντινγκ, 90+2′ Ζιντσένκο
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγα, Λιούις (59′ Γουόκερ), Στόουνς (45+3′ Λαπόρτ), Ακάνζι, Ακέ, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε (74′ Σίλβα), Μάχρεζ (58′ Άλβαρες), Γκρίλις, Χάαλαντ

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Τέρνερ, Τομιγιάσου, Χόλντινγκ (46′ Σαλιμπά), Γκάμπριελ, Τίρνεϊ (66′ Ζιντσένκο), Τζάκα, Πάρτεϊ (46′ Λοκόνγκα), Βιεϊρά, Τροσάρ (66′ Μαρτινέλι), Σάκα (74′ Όντεγκααρντ), Ενκέτια

Μάντσεστερ Σίτι: Εκτός με Τότεναμ (5/2)
Άρσεναλ: Εκτός με Έβερτον (4/2)