“Κανονιές” ανατροπής για την ασταμάτητη Άρσεναλ

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την Γουέστ Χαμ για την Boxing Day της Premier League, όμως στην επανάληψη έφερε “τούμπα” το σκορ (3:1), πήρε μία σπουδαία νίκη, υπό το βλέμμα του Αρσέν Βενγκέρ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και σκόραρε μόλις στο 4′ με τον Σάκα, όμως το γκολ ακυρώθηκε, για οφσάιντ του Ενκέτια στην αρχή της φάσης. Οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν να πιέζουν και απείλησαν εκ νέου με τον Έντεγκαρντ, τον οποίο σταμάτησε ο Φαμπιάνσκι. Η Γουέστ Χαμ άρχισε να γίνεται απειλητική, παρόλο που δεν είχε αρκετή κατοχή μπάλας στα πόδια της, με τον Πακετά να απειλεί από πλάγια θέση στο 15′. Στο 24′ οι φιλοξενούμενοι πήραν πέναλτι. Ο Μπάουεν μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έφερε εξαιρετικά την μπάλα μπροστά του και ο Σαλίμπα με αργοπορημένο τάκλιν τον ανέτρεψε. Ο Μπενράχμα ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Ράμσντεϊλ για το 0:1. Η Άρσεναλ συνέχισε να έχει τον έλεγχο παρόλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ, όμως δυσκολευόταν να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Όλιβερ έδωσε αρχικά πέναλτι στην Άρσεναλ, όμως μέσω VAR το πήρε πίσω, καθώς η μπάλα είχε βρει στο κεφάλι του Κρέσγουελ και όχι στο χέρι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Πάρτεϊ να πιάνει δυνατό σουτ και τον Φαμπιάνσκι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ στο 48′. Η Άρσεναλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 53′, με τον Έντεγκαρντ να σουτάρει εκτός περιοχής, την μπάλα να στρώνεται στον Σάκα, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 1:1. Μέσα σε έξι λεπτά η ομάδα του Αρτέτα έφερε τούμπα το παιχνίδι, με τον Μαρτινέλι να μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή και να εκτελεί στην κλειστή γωνία του Φαμπιάνσκι, που είχε κακή αντίδραση στη φάση. Οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, ενώ οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν μακρινά σουτ τα οποία δεν απείλησαν τον Ράμσντεϊλ. Η Άρσεναλ ωστόσο πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Ενκέτια υποδέχθηκε στην περιοχή την κάθετη του Έντεγκαρντ, γύρισε πάνω στο κορμί του Ντόουσον και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Φαμπιάνσκι από πλάγια θέση στο 69′ για το 3:1. Η τελευταία απειλή ήρθε στο 81′ με τον Νορβηγό, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε, με τους γηπεδούχους να απομακρύνονται στο +8 από την Μάντσεστερ Σίτι, έχοντας παιχνίδι περισσότερο.

ΓΚΟΛ: 53′ Σάκα, 59′ Μαρτινέλι, 69′ Ενκέτια / 27′ Μπενράχμα (πεν.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 8΄Μπάουεν, 44′ Τσουφάλ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΟΚΑΡΙ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Ενκέτια σε κάθε παιχνίδι, που ξεκινά βασικός με τη φανέλα της Άρσεναλ σκοράρει, όπως έκανε και σήμερα. Ο Σάκα, έγινε ο πρώτος παίκτης της Άρσεναλ, που σκοράρει σε τρεις συνεχόμενες Boxing Day (2020, 2021, 2022) μετά τον Τιερί Ανρί (2002, 2003, 2004).

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ (72′ Ζιντσένκο), Έντεγκαρντ, Πάρτεϊ (90+4′ Ελνένι), Τσάκα, Μαρτινέλι (88′ Βιέιρα), Σάκα, Ενκέτια.

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Κέρερ, Ντόουσον, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ (78′ Φορνάλς), Μπάουεν, Πακετά, Μπενράχμα, Αντόνιο (87′ Μουμπάμα).//

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2
(Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ – 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72΄)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3
(31΄ Ριντ, 71΄ Ριμ, 80΄ Μίτροβιτς)

Έβερτον-Γουλβς 1-2
(7΄ Μίνα – 22΄ Ποντένσε, 90΄+5 Νούρι)

Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3
(3΄ πεν. Γουντ, 7΄ Αλμιρόν, 32΄ Ζοέλιντον)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3
(74΄ Γουόρντ-Πράους – 14΄ Λαλάνα, 35΄ αυτ. Περό, 56΄Μαρτς)

Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3
(59΄ Γουότκινς – 5΄ Σαλάχ, 37΄ Φαν Ντάικ, 81΄ Μπάτσετιτς)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 3-1
(53΄ Σάκα, 59΄ Μαρτινέλι, 69΄ Ενκέτια – 27΄ πεν. Μπενραχμά)

20. Σαουθάμπτον 12 (-16αγ.)
Ο Αρσέν Βενγκέρ για πρώτη φορά από το 2018, όταν και αποχώρησε από την Άρσεναλ, βρέθηκε στο Emirates για να δει αγώνα των “κανονιέρηδων”. (UK NEWS PHOTO)