Πήρε το “τρίποντο” η Άρσεναλ | “Κάζο” για τη Ρόμα

Ιδανικά ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στους ομίλους του Europa League οι “κανονιέρηδες”, που επιβλήθηκαν με 2-1 της Ζυρίχας, όπως έκανε με το ίδιο σκορ και η Λουντογκόρετς κόντρα στην ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο στη “Χουβεφάρμα Αρένα”.

Ζυρίχη – Άρσεναλ 1-2

Η Άρσεναλ άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 16ο λεπτό, ο Μαρκίνος άνοιξε το σκορ με ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή των Ελβετών. Ο ρυθμός του αγώνα “έπεσε” στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να “ανεβάζουν στροφές” και να απειλούν περισσότερο. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους μάλιστα, η Λουντογκόρετς κέρδισε πέναλτι με τον Αλτί. Η φάση εξετάστηκε και από τον VAR και ο Μιρλίντ Κριεζίου μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ για την ισοφάριση σε 1-1.

Οι “κανονιέρηδες” άρχισαν με εξίσου δυναμικά τρόπο και το δεύτερο μέρος, όπως ακριβώς είχαν πραγματοποιήσει και στο πρώτο. Στο 62ο λεπτό του ματς, ο Έντι Ν’Κέτια πήδηξε μέσα στην περιοχή των αντιπάλων και κατάφερε με μια πολύ καλή κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Ζυρίχης. Οι παίκτες του Αρτέτα πίεσαν για την επίτευξη ενός ακόμη τέρματος, ωστόσο αυτή δεν ήρθε και έτσι πανηγύρισαν το “τρίποντο” επικρατώντας με 2-1 της Ζυρίχης στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

ΓΚΟΛ: 44′ Κριεζίου (πεν.) / 16′ Μαρκίνιος, 62′ Ν’Κέτια

ΖΥΡΙΧΗ: Μπρέτσερ, Μπορανιτζάσεβιτς, Κρεζίου, Αλίτι, Τζεμαϊλί (67′ Κόντε), Σελνάες, Οκίτα (80′ Αβντιγιάι), Κρασνίκι (67′ Μαρτσεσάνο), Γκερέρο (67′ Ρόνερ), Τοσίν (80′ Σαντίνι).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τέρνερ, Τομιγιάσου, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Μαρκίνιος (69′ Σάκα), Φάμπιο (69′ Όντεγααρντ) Λοκόνγκα, Τζάκα, Τίερνι (69′ Ζιντσένκο), Ν’Κκέτια (78′ Ζεσούς), Μαρτινέλι.

Λουντογκόρετς – Ρόμα 2-1

Οι γηπεδούχοι άρχισαν “ζεστά” την αναμέτρηση στη “Χουβεφάρμα Αρένα” και μόλις στο 5ο λεπτό έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ να αστοχεί ανενόχλητος με σχεδόν… άδεια εστία. Η Ρόμα στη συνέχεια “ανέβασε στροφές” και απείλησε για πρώτη ουσιαστικά φορά στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης με την προσπάθεια του Πελεγκρίνι να σταματά στα… αντανακλαστιακά του Παντ. Η εικόνα του παιχνιδιού μέχρι την ανάπαυλά του δεν άλλαξε και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν με το “μηδέν” στα αποδυτήρια.

Ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου δεν ήταν καλός και οι δυο ομάδες δεν είχαν σπουδαίες ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι στο 72′ κατάφεραν να βρουν δίχτυα, όταν ο Πιοτρόβσκι βρήκε τον Σόουζα μέσα στην περιοχή και εκείνος έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σβίλαρ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο ήρθε στο 86ο λεπτό. Ο Ελντόρ Σομουρόντοφ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών της Λουντογκόρετς και με μια όμορφη κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην εστία του Παντ για το 1-1. Τα “χαμόγελα” της ισοφάρισης όμως από τους φιλοξενούμενους “έσβησαν” λίγο πριν τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Ο Νονάτο βγήκε τετ-α-τετ με τον Σβίλαρ και με ένα χαμηλό πλασέ, κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στη Λουντογκόρετς με 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, για τη.. γκέλα των “τζιαλορόσι” στην πρεμιέρα των ομίλων.

ΓΚΟΛ: 72′ Κάουλι, 88′ Νονάτο / 86′ Σομουρόντοφ

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Παντ, Σισίνιο, Βίτρι (87′ Τερζίεφ), Βερντόν, Νεντιάλκοβ, Πιοτρόβσκι, Σο (77′ Νονάτο), Τεκπετέι, Σόουζα (87′ Ντέλεφ), Ντεσπόντοφ (70′ Ρικ), Ροντρίγκες

ΡΟΜΑ: Σβίλαρ, Μαντσίνι (75′ Βολπάτο), Σμόλινγκ, Ιμπάνιεζ, Τσελίκ (67′ Σπινατσόλα), Κριστάντε (75′ Μποβ), Μάτιτς (76′ Καμαρά), Πελεγκρίνι, Ζαλέβσκι, Ντιμπάλα, Μπελότι (67′ Σομουρόντοφ)