Πήραν τις κάρτες, ξέχασαν τα… γκολ

Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, Άρσεναλ και Νιούκαστλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0:0), με τα σκληρά φάουλ και τις 8 (!) κάρτες να κυριαρχούν στην αναμέτρηση.

Άρσεναλ και Νιούκαστλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής στην Premier League, σε ένα παιχνίδι, όπου οι καλές στιγμές ήταν μετρημένες και τα νεύρα και οι κάρτες κυριάρχησαν. Στους 44 βαθμούς πλέον η Άρσεναλ και στο +8 από την Μάντσεστερ Σίτι με παιχνίδι περισσότερο, στους 35 οι “καρακάξες”, με δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία με 0:0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Άρσεναλ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε μέχρι το 7ο λεπτό τρεις φορές, αρχικά με το άστοχο σουτ του Έντεγκαρντ στο 4′. Ένα λεπτό αργότερα ο Σάκα έκανε τρομερή ενέργεια από τα δεξιά, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Πόουπ, με τον Τσάκα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 7′. Σταδιακά η Νιούκαστλ ισορροπούσε την αναμέτρηση, όμως δυσκολευόταν ιδιαίτερα να βρει διαδρόμους προς την εστία του Ράμσντεϊλ. Στο 17′ η κεφαλιά του Σαρ πέρασε πάνω από την εστία της Άρσεναλ, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ρυθμό, παρόλο που δεν είχαν την κατοχή της μπάλας. Τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, που είχε και αρκετά νεύρα μετά το 30′, ήταν στο 45+2′, με τον Ζοέλιντον να αστοχεί με κεφαλιά από τα δύο μέτρα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ξεκίνησε, όπως έκλεισε το πρώτο μέρος, με ευκαιρία για τη Νιούκαστλ από στατική φάση, με τον Σαρ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Η ομάδα του Αρτέτα άρχισε να ανεβάζει στροφές και να γίνεται πιεστική στα καρέ του Πόουπ, όμως δυσκολευόταν να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι φόρτωναν συνεχώς τις πτέρυγες, ψάχνοντας τις συνεργασίες που δεν έβρισκαν στον άξονα, όμως οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Στο 80′, κόρνερ του Έντεγκαρντ, ο Μαρτινέλι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και πέρασε δίπλα από την εστία του Πόουπ. Νέα απειλή με Σαρ στο 82′ για τους φιλοξενούμενους, μετά από φάση διαρκείας, όμως η κεφαλιά του ήταν αδύναμη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες σημαντικές ευκαιρίες, με την Άρσεναλ να χάνει την ευκαιρία να απομακρυνθεί και άλλο από τη Σίτι.//

ΓΚΟΛ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Ενκέτια, 40′ Έντεγκαρντ, 42′ Τσάκα, 90+6′ Ζιντσένκο / 27′ Γκιμαράες, 28′ Γουίλσον, 58′ Ζοέλιντον, 59′ Αλμιρόν