Πέρασε από το “ΓΣΠ” η Μάντσεστερ | Επίδειξη δύναμης η Αϊντχόφεν

Η “αυλαία” της τρίτης αγωνιστικής στο Europa League άρχισε με πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. Δείτε τα αποτελέσματά τους.

Η τρίτη αγωνιστική του Europa League άρχισε με ιδιαίτερα συναρπαστικές αναμετρήσεις. Αρχικά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να “αποδράσει” από το ΓΣΠ, επικρατώντας με 3-2 της Ομόνοιας. Στον ίδιο ομιλο (5ος), η Ρεάλ Σοσιεδάδ παρέμεινε αήττητη, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Σερίφ.

Εύκολο έργο είχε η Αϊντχόφεν, καθώς πανηγύρισε την εμφατική νίκη με 5-1 επί της Ζυρίχης στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Τζενέσιο Κολατρέλα στον πάγκο των Ελβετών, ενώ επίδειξη δύναμης έκανε και ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στη Ζυρίχη, επικρατώντας με 4-1 και έτσι παρέμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης μετά από τις δυο ήττες.

Η Μονακό με δύο γκολ του Μπεν Γεντέρ στο πρώτο μέρος επικράτησε με 3-1 της Τραμπζονσπόρ, η οποία είχε μείνει με 10 παίκτες από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την αποβολή του Γκόμεζ. Ο Μανώλης Σιώπης ξεκίνησε στην ενδεκάδα των Τούρκων, ενώ ο Τάσος Μπακασέτας εισήλθε ως αλλαγή στο 56ο λεπτό του ματς και κατάφερε να σημειώσει το μοναδικό γκολ της ομάδας του.