Οι “κανονιέρηδες” πυρπόλησαν την Μπρέντφορντ

Η Άρσεναλ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας 3-0 κόντρα στις “μέλισσες”, για την έβδομη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή.

Μια Άρσεναλ να την… πεις στο ποτήρι! Οι “κανονιέρηδες” επικράτησαν 3-0 κόντρα στη Μπρεντφορντ στο “Gtech Community Stadium” στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, επιστρέφοντας στις νίκες.

Η Άρσεναλ μπήκε… φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ από το πρώτο κιόλας λεπτό. Ο Μαρτινέλι, ο οποίος πήρε μια εξαιρετική πάσα μέσα στην περιοχή, σούταρε, όμως ο Ράγια μπλόκαρε. Η Μπρέντφορντ ήταν αυτή που απείλησε στη συνέχεια με τον Ράμσντειλ να αποκρούει εύκολο το σουτ του Εμπουεμό.  Η Άρσεναλ κρατούσε τα… ινία του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, με τους “γηπεδούχους” να ισορροπούν τον ρυθμό και να ανεβαίνουν στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 17ο λεπτό, οι “κανονιέρηδες” βρήκαν δίχτυα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαλίμπα έπιασε εξαιρετικά τη μπάλα με το κεφάλι κοντά στο σημείο του πέναλτι, ανοίγοντας το σκορ.

Οι “φιλοξενούμενοι” διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 28ο λεπτό, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Τσάκα με κατεύθυνση προς τον Ζεζούς ο οποίος πήδηξε υψηλότερα, πιάνοντας μια καρφωτή κεφαλιά νικώντας τον Ράγια, για το 2-0. Στη συνέχεια η Μπρεντφορντ προσπάθησε να επιτεθεί, χωρίς αποτέλεσμα με τους παίκτες του Αρτέτα να έχουν την κατοχή της μπάλας, κρατώντας το προβάδισμα των δύο γκολ στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Η Άρσεναλ χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να σκοράρει. Με ένα πανέμορφο μακρινό σουτ, ο Σίλβα “νίκησε” τον προτιέρε των “μελισσών”, υπογράφοντας το 3-0. Οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν στον τρελό ρυθμό τους, ψάχνοντας το τέταρτο γκολ. Ο Σάκα, έχασε τεράστια ευκαιρία να το πετύχει, με δυνατό μακρινό σουτ, που απέκρουσε εξαιρετικά ο Ράγια.

Η Άρσεναλ συνέχισε να είναι ο κυρίαρχος της αναμέτρησης, πιέζοντας και δημιουργώντας φάσεις, με την Μπρέντφορντ να προσπαθεί να πάρει ό,τι καλύτερο μπορεί από το παιχνίδι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για τους φιλοξενούμενους στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Νουανέρι στη θέση του Βιέιρα και έγινε ο νεαρότερος παίκτης που αγωνίζεται σε αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ, σε ηλικία 15 ετών και 181 ημερών. Οι “κανονιέρηδες” πίεσαν και για τέταρτο γκολ, χωρίς να καταφέρουν να το πετύχουν, σημειώνοντας μια τεράστια νίκη, που τους εξασφαλίζει την πρώτη θέση.

Γκολ: – / 17′ Σαλίμπα, 28′ Ζεζούς, 49′ Βιέιρα

Κίτρινες: – / 58′ Τσάκα, 90′ Ζεζούς

Μπρέντφορντ: Ράγια, Χίκι, Ατζερ, Μι, Χένρι, Γιάνσον, Τζανέλ (63′ Ονιέκα), Γένσεν (69′ Μπαπτίστε), Εμπεουμό, Τόνεϊ, Ντα Σίλβα (63′ Ντάμσγκαρντ)

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (86′ Τομιγιάσου), Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Τίερνι, Πάρτεϊ (78′ Λοκόνγκα), Τζάκα, Σακά (90+2′ Μαρκίνιος), Βιέιρα (90+1′ Νουανέρι), Μαρτινέλι (78′ Ενκέτια), Ζεζούς